Hamilelikte Pilates Yapmak ve Pilatesin Faydaları

0
777

Hamilelikte Pilates Yapılmalı mı? Hamilelikte Pilatesin 8 Faydası Nelerdir?

Kadın doğasında yer alan doğum sürecine en iyi hazırlık hareketliliğin sürekliliğiyle doğru orantılıdır. Ve hamilelikte pilates yapmak beden-zihin-ruh kontrolünün sağlıklı bir şekilde sağlanmasına yardımcı olur. Oysa toplumumuzda hamileler olabildiğince hareketsiz bir yaşama itiliyor. Modern hayatın etkileri de eklendiğinde doğumda kullanması gereken kasları kullanılmıyor yeterince çalıştırılmıyor. Doğum sırasında bize yardımcı olacak ve bebeği itmek için doğru bir teknikle nefes almak ve itici güç için gereken doğru kasları nasıl kullanacağımızı öğrenmek çok önemlidir. Hamilelik süreci bu teknikleri öğrenmek ve kaslarımızı doğuma hazırlamak için en ideal zamandır. Lohusalıkta ise, hamilelik döneminde pilates yardımıyla aldığınız kilolardan kurtulup, eski formunuza dönmeniz daha kolay bir hal alıyor. Üstelik bebeğinizi emzirmeye devam ediyorsanız, sütünüzü arttırmanız için de faydalı olacaktır.

hamilelikte pilatesPilateste yer alan her hareketin dayandığı bir mantık ve sağlığa yararlı bir yanı vardır. Bu nedenle pilates; yapılan egzersizlerin etkilerinin gözlendiği bilimsel bir metot halinde dir de diyebiliriz. Hamile jimnastiğinden en büyük farkı da budur.

Hamilelikte pilates yapmanın faydalarını 8 başlık altında toplayabiliriz.

  • 1- Düşme riskini azaltır

Hamilelikte değişen denge merkezimiz sebebiyle düşme tehlikesi yaşadığımız zamanlarda öncesinde olduğu gibi dengemizi ve bedenimizi koruyabilmek için güçlü omurga kaslarına ve esnek eklemlere sahip olmalıyız. Bunuda platesle kolaylıkla sağlayabiliriz.

  • 2- Doğumu kolaylaştırır

Hamilelikte pilatesin faydaları arasında doğumu kolaylaştırma özelliği, pilatesin temelinde yer alan doğru nefes alma prensibine dayanır. Doğru nefes almayla birlikte doğum kaslarının ve beden-zihin koordinasyonu sağlamak, beden-nefes kontrolü yoluyla doğal doğumun ağrısız, suni sancısız gerçekleşmesini sağlar.

  • 3-Hipnotik doğum

Hiptonik doğum yöntemi, pilatesle benzer şekilde imgeleme tekniğine dayanır.

  • 4- Bebeği oksijensiz kalmaktan korur

Pilatesin faydalarından bir diğeri de  leğen kemiğinin öndeki birleşim yeri olan ve yarı kemikleşmiş eklem olan diyaframın etkili kullanımının öğrenilmesiyle ve diyaframı güçlendirmesiyle doğum sırasında güçlü bir diyaframla bebeği itmesine yardımcı olmasıdır.

  • 5- Cinsel yaşamı güzelleştirir

Hamilelikte pilates ile anne cinsel eylem sırasında kullanılan pelvik taban kaslarını öğrenir. Pilates sayesinde anne bedenin daha iyi tanır hangi kası kullanacağını bilir ve kendini tanır, uyarılara daha duyarlı hale gelir. Ayrıca pilates doğum sonrası vaginal kasların toparlanmasına yardımcı olur.

  • 6- Doğum sonu idrar kaçırmayı önler

Pelvik taban kas egzersizi olarak bilinen kegel egzersizlerini sadece hamilelerin değil, tüm sağlıklı kadınların yapması gerekir. Genital kasların toparlanmasına yardımcı olmasıyla birlikte idrar kaçırma problemi olan kadınlar için de bu egzersizler çok faydalıdır.

  • 7- Bel ve sırt ağrısını önler

Hamilelikte omurgamızda bazı değişiklikler meydana geliyor ve zayıf kaslarımız var ise postürümüz bozulabiliyor ve bu durumdan kaynaklı sırt, bacak, bel ağrıları yoğunlukla yaşanıyor. Pilates omurganın “doğal duruşu”nu destekleyen egzersizler ile güçsüz kasların güçlenmesini sağlayarak oluşan bel ağrılarına son verir.

  • 8- Emzirme sorunlarını önler, anne sütünü arttırır

Pilatesle mutluluk hormonumuz olan Beta endorfin  ve süt yapım hormonu olan prolaktin hormonu düzeyleri artar. Beta endorfin hormonu, hem bebeği hem de anneyi stresten korur. Yapılan son çalışmalar, endorfin ve prolaktin arasında güçlü bir bağın olduğu üzerine yoğunlaşmaktadır. Plats yapan anne; stres ile baş edeceği için oksitosin üretilmeyecek ve süt salınımı kolaylıkla gerçekleşecektir.