Hamilelikte Psikolojik Destek

0
1309
Hamilelikte Psikolojik Destek

Hamilelikte Psikolojik Destek

Dünyaya bir bebek getirmeye karar verdiniz ve artık anne-baba olmak istiyorsunuz. Kendinizi zihinsel ve fiziksel olarak ebeveynliğe hazır hissediyorsunuz ama bu süreçte psikolojik sağlık da oldukça önemli.
Gebelik sürecinde; zihin, fizik ve ruh sağlığı büyük önem taşımakta. Ruh sağlığı yerinde olan kişilerin daha sağlıklı bir gebelik süreci geçirdiği belirlendi.

Gebeliğin psikolojik destek ile arasında bağ yalnızca gebeliğin başlamasından itibaren kurulmamalı. Psikolog desteği; gebelik öncesinde alınmaya başlanmalı. Anne adayının kendini hamileliğe hazır hissetmesi; psikolojik destek ile sağlanmalı.
Bu destek yalızca anne adayı tarafından değil; aynı zamanda baba adayı tarafından da alınmalı.

Kadının, hamile kalmaya karar verdiği an itibarı ile kendini 9 aylık hamilelik sürecine ruhsal olarak hazır hissetmesi için bir psikolog ile görüşmesi gerekli. Böylelikle; gebelik sürecinde zihinsel ve fiziksel sağlığının yanında ruh sağlığını da koruyacak ve geliştirecektir.
Gebelik öncesi psikolojik destek; ebeveyn adaylarının birbirleriyle ve çevreleriyle daha az sorun yaşamasını sağlayacaktır.
Hamile kalmaya karar veren kadın; bu süreçte psikolojik destek almaya başlamalı ve bu destek gebelik boyunca devam etmelidir. Doğum sonrası alınacak olan destek daha büyük önem arz etmektedir. Anne ve bebek arasındaki bağın şekillenmesine; doğum sonrası yaşanabilecek bir depresyon durumunun önlenmesini ve ebeveynlerin bebeğe bilinçli şekilde davranmasını sağlayacaktır.

 

Gebelik Öncesi Destek
Hamileliğe karar verilmesinin ardından uzman bir psikolog ile görüşmelere başlamak; sizi ruhsal anlamda hamileliğe hazırlayacaktır.

  1.  Sorumluluklarınızın Değişeceğini Bilin: Hamilelikte sorumluluklarınızın değişeceğinin farkında olun. Alkol ve sigara gibi alışkanlıklarınızı bırakmanız gerektiğinin farkında olun.
  2. Sahiplik Hissini Öğrenin:  Bebek yetiştirme isteğinizin bir hevesten ibaret olup olmadığını ayırt edin. Dünyaya getirdiğiniz bireyin her türlü sorumluluğunu yerine getirebileceğinizden emin olun.

Gebelik Sürecinde Destek
Hamileliğiniz boyunca; bir uzman psikologdan destek olmak; rahat ve sağlıklı bir hamilelik geçirmenizi sağlar.

  1.  Eşinizle İletişiminizi Artırın: Eşinizle gebeliğiniz hakkında bolca konuşun. Doğum korkularınız, sağlık problemleriniz hakkında sohbet edin. Bu sohbetler aranızdaki paylaşımı arttırarak size güven aşılayacaktır.
  2. Tecrübelere Kulak Verin: Anne- babalık tecrübesi olan kişilerle vakit geçirmeniz, onların tecrübelerini dinlemeniz size yol gösterecektir ve kaygılarınızı yenmenize yardımcı olacaktır.
  3. Kontrollerinizi Düzenli Olarak Yaptırın: Doktor kontrollerinizi aksatmamaya özen gösterin. Gebelikte size zorluk çıkaran her türlü sağlık sorununu uzman bir kadın doğum doktoru ile çözmek sizi rahatlatacaktır.
  4. Planlayın: Tahmini doğum tarihinizi aldıktan sonra plan yapmaya başlayın. Bu durum sizde psikolojik olarak iyi sonuçlar doğuracaktır. Doğuma kimlerle gideceğinizi, yanınızda götüreceğiniz malzemeleri ve tercih etmek istediğiniz doğum şeklini önceden planlamak doğum zamanınız yaklaştığında gereksiz stres yaşamanızı önleyecektir.