Hamilelikte Saç Boyamak Zararlı mıdır?

0
224
hamilelikte saç boyamak

Hamilelikte Saç Boyamak Zararlı mıdır,gebelik döneminde kadınların en çok merak ettiği ve doktorların da en çok karşılaştığı sorulardan biri saç boyamanın, bu dönemde bebeğe veya anneye bir zararı olup olmadığıdır.

Aslında bu konuda net bir cevap vermek mümkün değil. Uzmanlar, konu ile ilgili yeterince çalışma, deney yapılamaması sıkıntısına bağlı olarak %100 net bir cevap vermekte zorlanıyorlar ancak genel görüş saç boyamanın bebeklere zarar vermediği yönünde.

Gebelikte saç boyamanın tehlikeli olabileceği fikri, saç boyalarının içerisinde bulunan kimyasal maddelerin vücuda nüfuz edebileceği ihtimalinden kaynaklanmaktadır. Bu kimyasalların dip boya yapılması ile kana karışması korkusu ile hamileler saç boyamaktan genellikle uzak durmaktadır.

Bu korkulara rağmen uzmanlar, saç boyalarında bulunan kimyasalların saç telinden değil, saç derisi tarafından yalnızca ufak bir kısmının emildiğini ve yine ufak bir kısmının kana karıştığını söylüyorlar. Bu miktarın, bebeğin sağlığına herhangi olumsuz bir etkisinin olmadığı biliniyor. Bazı hamileler ise, kendilerini rahatlatmak amacıyla bitkisel boyalara yöneliyor, ancak bitkisel boyaların da içerikleri, diğerlerinden çok farklı değil.

Uzmanlar, hamile annelerin saç boyamasında ciddi bir sakınca olmadığını söylüyorlar. Ancak boyama öncesinde mutlaka alerji testi yapılması ve boyanın bilinen markalardan satın alınması gerektiğini söylüyor. Her ihtimale karşı saç boyama işleminin, gebeliğin ilk 3 ayından sonra yapılması ya da dip boyasının yapılmaması uzmanlar tarafından uygun görülen bir fikir.