Hamilelikte Sigara Kullanımını Sonlandırmanın Yolları

0
307
hamilelikte sigara

Herkes, sigaranın çok zararlı olduğunu ve bırakılması gerektiğini bilir. Özellikle hamilelik söz konusu olduğunda bırakmak çok daha önemlidir. Zaten muhtemelen herkes tarafından hamile iken sigarayı bırakmanız gerektiğini söylendi. Ama herkesin de bildiği gibi, bunu söylemek yapmaktan daha kolaydır. Ancak, hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için hamilelikte sigara kullanımını sonlandırmanın şimdi tam zamanı! Şu an düşünülmesi gereken küçük bir bebeğiniz var ve sigarayı bırakmak için daha önce hiç bu kadar önemli bir sebep olmamıştı.

Hamilelikte Sigara Kullanımını Bırakmak Neden Önemlidir?

Sigaranın sağlık için olan riski çok iyi bilinmektedir. Artık bir anne olacaksınız, hem bebeğinizin hem de kendinizin sağlıklı olmasını ve her anın tadını çıkarmaya özen göstermek isteyeceksiniz.

Herkes sigarayı azaltarak bırakmanın iyi bir yöntem olduğunu söyler, ancak gebelikte normalden daha az sigara içmek büyük bir fark yaratmayacak. Günde bir veya iki sigara içmek bile erken doğum, ölü doğum ve diğer komplikasyonların riskini artırabilir. Bu nedenle bir tane veya on tane içmek de aynı etkiyi yaratacaktır. Bu aynı miktarda kimyasalın vücudunuza girip plasentayı aşıp bebeğe geçeceği anlamına geliyor.

hamilelikte sigara

Sigaraya vereceğiniz parayı, bebeğinizin eğitimi, giyimi ve diğer gereksinimleri için biriktirmeye çalışın. Yıl sonunda biriken miktarı görüp şok olabilirsiniz.

İnfertilite ve doğum zorlukları gibi bir dizi soruna neden olabileceğinden, hamile kalmaya çalışmadan önce sigarayı bırakmanız harika bir fikirdir.

Sigara içmekle ilgili her şeyi (kül tablası ve çakmaklar gibi)atarak başlayın ve evinizde bir şekilde biriken kül ve dumanı temizleyerek evinizi dumansız bir ortama çevirin. Bırakmakla mücadele etmek zor olacaktır, ancak isteğiniz ve ihtiyacınız iki haftadan kısa sürede ortadan kalkacaktır. Güçlü kalın ve hedefinizi düşünün!

Hamilesiniz. Bu dönemde sigara içmek dış gebelik veya ölü doğum geçirmeniz ihtimalini artırabilir. Ayrıca gebeliğinizi zorlaştırabilir, idrar yolu enfeksiyonları ve çeşitli hastalıkları yaşama olasılığınız daha yüksektir. Sigaranın zararları bebeğinizde de kalıcı hasarlar bırakabilir. Öğrenme güçlüğü, enfeksiyonlar, yarık damak, vücut anormallikleri ve nefes alma sorunları olasılığını artırır. Ayrıca, bebeğiniz düşük ağırlıkta doğabilir.

Hamilelikte sigarayı unutmak için farklı etkinliklerde bulunun. Özellikle bıraktığınız ilk iki haftada kendinizi meşgul edin. Arkadaşlarınızla (tercihen sigara içmeyen kişilerle) plan yapın, bebeğiniz için alışveriş yapın veya odasını süsleyin. Sigara isteğinizin dayanılmaz olduğunu fark ederseniz hafif hafif egzersiz yapın, yüzme ve yoga da güzel seçeneklerdendir.

Sigara dumanı, bebeğinizin küçük ve hala gelişmekte olan akciğerleri için iyi değildir ve bağışıklık sistemini zayıflatarak, menenjit ve kan zehirlenmesi gibi korkunç hastalıklara da yol açabilir.

Sigara içmemeye devam ederseniz, daha zinde, daha sağlıklı ve daha az yorgun hissedeceksiniz, bu da bebeğinizin doğumundan sonraki temponuza gerçekten yardımcı olur. Bebeğiniz size muhtaçtır, ne kadar sağlıklı ve zinde olursanız bebeğiniz de o kadar sağlıklı olacaktır.