Hamilelikte Sigarayı Bırakan Kadınlar

1
502
hamilelikte sigara

Hamilelikte Sigarayı Bırakan Kadınlar ın Neredeyse Yarısı, Doğumdan Sonra Tekrar Başlıyor!

Yeni bir araştırma, hamilelik süresinde sigara içmeyi bırakan annelerin neredeyse yarısının, doğumdan sonra sigaraya tekrar başladığını ortaya çıkardı. Araştırmaya konu olan bu anneler, doğumun hemen ardından sigaraya tekrar başlıyorlar, bebeğin yakınlarında sigara içmenin olumsuz etkilerini bilmelerine rağmen!

Tüm anneler gebelik sırasında sigara kullanımına devam etmenin bebek için riskli olduğunu bilir, bu yüzden çoğu anne hamileliğin başladığı andan itibaren sigara kullanımını sonlandırır. Ama yayınlanan yeni bir çalışma, annelerin büyük bir yüzdesinin bebekleri altı aylık olmadan sigara kullanmaya tekrar başladıklarını ortaya koydu. 

Araştırmacılar, bırakmalarına yardımcı olmak için sigara içme destek grubu veya danışmanlara başvuran hamile kadınlar hakkındaki verileri inceledi. Araştırmacılardan Matthew Jones,” Bu kadınların sağlık hizmeti sunucularından destek isteyen kadınları en iyi temsil edeceklerini düşündüğümüz için, klinik araştırmanın bir parçası olarak bir bırakma müdahalesi gören kadınlara odaklandık. Bu kadınların sadece yüzde 13’ü doğumdan sonra sigara içmezken, yüzde 13’ü doğumdan altı ay sonra sigara içmeye başladı”dedi.

hamilelikte-sigara-annelerbilir

Neden gebelik sırasında başarılı bir şekilde durabilen kadınlar bu kadar çabuk geri dönüyorlar?

Hamilelikte sigara kullanımını bırakma genellikle geçici olarak görülüyor ve kadınlar doğum yaptıklarında sigara kullanımına devam ediyorlar. Uzmanlar bu konu ile ilgili “sigara, stresin hafifletilmesinin bir şeklidir, bu nedenle kadınlar yeni bir çocuğa sahip olma stresini hafifletmek için sigara içiyorlar” diyor.

Yeni annelerin sigaradan uzak durması nasıl sağlanır?

Halk sağlığı çalışmaları, sigara içilmesinin bebeklerde düşük, erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve bazı doğum kusurları gibi olumsuz etkileri olduğunu söyledi. Ama bebek üzerinde doğumdan sonra sigaranın etkileri, daha az odaklanılmış bir konu olmuştur. Sigara kullanımı, çocukluk dönemi hırıltılı solunum ve astım, artan alt solunum yolu enfeksiyonu, yapışkan kulak [kulakta sıvı] ve ani bebek ölümü gibi ciddi sağlık sonuçları olan çeşitli konularla bağlantılıdır. Doğumdan sonra, ev içinde, bebek yanında sigara içmiyor olsanız bile, duman giysinize ve saçlarınıza işleyebilir, bebeğinizin bundan rahatsız olmasına neden olabilir. Ayrıca sigara içen ebeveynlerin, özellikle sigara içen bir annenin çocuğunun büyüdüğünde sigara kullandığını gösteren kanıtlar vardır. Bu nedenle “nesiller boyu sigara içen” bir döngüye neden olabilirsiniz.

Kadınların hamilelik sonrasında sigara içmemesine yardımcı olmak için daha büyük gayretler vermesi gerekiyor. Hamilelik sırasında verilen bırakma müdahaleleri üzerine yapılan araştırmaların birçoğu gebelik üzerine yoğunlaşıyor ve doğumdan sonra, sigaranın yaratacağı herhangi bir sonucu düşünmüyorlar. Ancak, çocukların sigara kullanımına maruz kalması, gebelik sırasında sigara içilmesi kadar zararlı olduğu söylenebilir. Sigarayı bırakma girişimlerinin annelerin uzun süre sigarayı bırakması konusunda başarılı olup olmadığı şu anda çok zayıf bilgi sahibidir. Doğumdan sonra sigara içilmesi, doğum sırasındaki sigara içimi kadar önemli kabul edilmelidir. 

1 Yorum

  1. ben sigarayı çok zor bıraktım doğum yaptıktan kısa süre sonra sigara içme gereği duydum doktoruma başvuruda bulundum oda doğumdan sonra böyle şeylerin olduğunu fakat kesinlikle emzirme döneminde sigara içmememi söyledi bebeğe ve sütüme zararlıymış ondan dolayı başlamadım.