Hamilelikte Tüylenme Nedenleri Nelerdir?

0
973
hamilelikte tüylenme

Hamilelikte Tüylenme Nedenleri Nelerdir? Çene, göğüs, sırt veya karın… Tuhaf yerlerde veya vücudun herhangi bir bölümünde tüylenme artışı hamilelikte yaygın olabilir.

Veya belki de vücudunuzun bazı tüylü kısımları, hamileliğinizde pürüzsüz bir hal aldı ve tüylerinizde azalma görüldü. Bu iki durum da hamile kadınlarda görülebilir.

Hamilelikte yaşanan hormonal değişiklikler herkesi aynı şekilde etkilemez. Kimi kadında tüylenme azalırken kimi kadında ise artış gösterir. Bu içeriğimizde hamilelikte tüylenme nedenlerinde bahsedeceğiz. Bu konudan bahsedeceksek, öncelikle androjen hormonundan bahsetmemiz gerekir.

Androjen Nedir?

Androjen salgısı, hem kadınlarda hem de erkeklerde salgılanan bir maddedir. Doğal olarak kadınlarda bulunan bu madde gebelik süresince artışa geçer. Mevcut noktalardaki tüylenmeyi hızlandırmanın haricinde meme ucu veya karın bölgesi gibi noktalarda yeni tüylerin oluşumunu etkiler.

Östrojen hormonu da saç uzamasını etkiler. Hamilelik sırasında salgılanması artan östrojen hormonu saç uzamasını hızlandırabilir.

Östrojen hormonunun fazla salgılanması, vücudunuzdaki olağan durumları hızlandırabilir ve değiştirebilir. Saçlarınızı hızla uzatmasının yanı sıra saç ve tüylerinizi kalınlaştırabilir, saçlarınızın renginde değişiklikler yaşanmasına neden olabilir.

Bu hormonlar ciltte hamilelik sırasında görülen, karından pelvik bölgeye doğru inen koyu renkli çizginin, memelerin etrafında ve bazen yüzde oluşan kararmanın da sorumlusudurlar. Herkes bu hiperpigmentasyonu yaşar, vücudunuzda bulunan tüyler daha belirgin hale gelebilir. Ama hepsi gebelikte normal tepkilerdir.

Konu ile ilgili telaşlanmayın, vücudunuzda yaşanan bu değişimler gebeliğin sonlanması ile birlikte sona erer. Ancak hamileliğiniz süresince tüylerinizi almak istediğiniz zaman jilet veya cımbız gibi yöntemleri tercih edin. Ağda, vajina bölgesi için bu süreçte sıkıntı yaratabilir. Epilasyon işleminde cilt dışarıdan elektronik bir müdahaleye uğradığı için hamilelik esnasında bu işlem önerilmez. Tüy dökücü kremlerin ise içerisindeki kimyasalların kana geçme ihtimali vardır. Bu nedenle hamilelikte kullanılması önerilmez.