Hamilelikte Uçak Yolculuğu Nasıl Yapılmalıdır?

0
632
hamilelikte uçak yolculuğu

Hamilelikte uçak yolculuğu yapmak, genellikle hamileleri geren bir konudur. Bu dönemde yaşanan fiziksel ve duygusal değişmelerin uçak yolculuğu sırasında kendisini olumsuz etkileyeceğini düşünen annelerimize bir kaç tavsiyemiz var! Bu tavsiyelerle uçak yolculuğunuz oldukça güvenli ve sağlıklı geçecek!

37. haftadan sonra uçak yolculuğu yapmayın

Genellikle hamilelikte uçak yolculuğu yapmanın bir sakıncası yoktur. Hamilelikte uçak yolculuğu, erken doğum yapmanızı veya suların kırılmasını artırdığını gösteren hiçbir kanıt bulunmamaktadır. Ancak hamileliğiniz varsa, 37 haftadan önce uçak seyahati etmek en güvenlidir. 37. haftadan sonra doğum her an ortaya çıkabilir, bu nedenle uçmak akıllıca değildir. Birden fazla bebeğe hamileyseniz, bu sınırı 32 haftaya indirmek akıllıca olacaktır.

Sakin olun

Uçmak konusunda özellikle heyecanlıysanız, uçuş öncesi ve uçuş sırasında olabildiğince sakin kalmak için proaktif adımlar atın. Stres hormonu olan kortizol, plasentanızı geçebilir ve doğmamış bebeğinizi etkileyebilir. Kendinizi iyi hissetmek için muz yiyebilirsiniz. Muz triptofan bakımından zengindir ve vücudunuzun melatonin ve serotonin üretmesine yardımcı olur, bu da iyi hissetmenizi sağlar. Masaj da rahatlamak için çok iyi bir alternatiftir, bu nedenle, (varsa) seyahat arkadaşınızın masaj ile sizi rahatlatmasını rica edebilirsiniz.

Bol su için

Uçakta bulunan basınç, sizi daha susuz hale getirebilir ve vücudunuzda ödem yapabilir. Buna karşı koymak için günde 1,5 litreden fazla sıvı tüketin. Her saat büyük bir bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin. Ağzınızı kuru veya susuz hissediyorsanız daha fazla su için. Kafein içeren içeceklerden kaçının, çünkü bunlar sizi kurutabilir.

Mideniz bulanırsa panik yapmayın

Hamilelik bulantılarınız azalmış olsa bile, bir uçuş sırasında bulantı hissetmek yaygın bir şeydir.  Kabinin ortasında, daha az hareket yaşayacağınız bir koltuk rezervasyonu yapın ve yanınızda bir paket zencefilli veya tuzlu bisküvi alın. Tuzlu veya zencefilli bisküvi, midenizi tutacaktır.

Hareket edin

Bacaklarındaki kaslar, damarları yukarıya doğru boşaltmaya teşvik etmek için bir pompa görevi görür; bu nedenle, onları çalışmanız gereklidir. Uçuş esnasında koltuğunuzda otururken kan akışına yardımcı olmak için her yarım saatte ayaklarınızı hareket ettirin ve yapabiliyorsanız koridorda bir kaç kez yürüyün.

Hava yolu şirketine durumunuzdan bahsedin

Bazı hava yolu şirketleri konu ile alakalı bir form doldurmanızı isteyerek, önceden sizin için hazırlık yaparlar. Ancak böyle bir uygulamadan geçmediyseniz, uçağa binmeden evvel uçuş ekibine durumunuzdan bahsedebilir, zaman zaman yardım isteyebilirsiniz.