Hamilelikten Sonra Saç Dökülmesi Normal Midir?

1
226
doğum sonrası saç dökülmesi

Hamilelikten Sonra Saç Dökülmesi

Hamilelik boyunca saçınızla ilgili herhangi bir sorun yaşamadıysanız, doğumdan sonra saç dökülmeye başlayınca bu sizin için bir şok olur. Ancak endişelenmenize gerek yok, bu normal bir durumdur!

Hamilelik sonrası saç dökülmesi hamilelik sonrası neredeyse tüm annelerde görülen bir sorundur. Bazen öyle bir hale gelir ki, kümeler halinde dökülen saçlarınızı gördükten sonra, “herhalde kel kalacağım” diye düşünmeye başlayabilirsiniz. Bu durum aslında, hamilelik sürecinde annenin vücudunda yaşanan değişmelerin son aşamasıdır.

Peki Bu Neden Oluyor?

Bu durumun çok normal ve doğal bir süreç olduğunu unutmayın, yalnız siz değil her kadın, doğum sonrası saç dökülmesi durumunu deneyimliyor. Çoğu kadın, doğumdan sonra üçüncü ayda ya da emzirme döneminde birazcık saç dökülmesi yaşar. Bunun sebebi, hamilelik döneminde neredeyse her şeye sebep olduğu gibi saç dökülmesine de sebep olan hormonlarınızdır. Östrojen hormonu (kadınlık hormonu) seviyeleri, gebelik sırasında saçın büyüme evresini uzatacak şekilde artar. Bu artış, daha az saç dökülmesine, saçların daha sağlıklı ve parlak olmasına sebep olur. Doğum yaptıktan sonra, hormonlar normal haline geri döner ve saçlar bir anda güçsüz kalır ve dökülme yaşanır. Bunu durdurmak için yapabileceğiniz çok şey yok, -zamanla eski haline geri dönecektir- ancak saç bakımı ve beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyerek saçlarınızın güçlenmesini ve dökülmesine engellemeyi sağlayabilirsiniz.

Hamilelik Sonrası Saç Dökülmesini Engellemek İçin Bazı İpuçları

  • Stresten uzak durun
  • Protein, vitamin ve mineral açısından zengin bir beslenme listesi oluşturun.
  • Duş alırken saç derinize 3-4 dakika parmak uçlarınızla masaj yapın.
  • Saçınız için bir süre sprey, jöle, boya gibi bakım malzemelerini kullanmayın.