Hamileyken Meme Kanseri Teşhisi Konan Annenin Duygulandıran Hikayesi

0
744
meme kanseri olan anne

Hamileyken meme kanserine yakalanan ve sol göğsü alınan bir annenin, çocuğunu doğurduğu ve tek göğsü ile emzirdiği bu fotoğraflar gündem oldu. Hamilelik döneminin yarısında meme kanseri teşhisi konan Lauren Smoke isimli annenin, doğumdan sonra fotoğrafçı Kate Murray isimli fotoğrafçı tarafından çekilen iki fotoğrafı Facebook’ta paylaşıldıktan sonra binlerce kişi tarafından sevgi ve duygu ile karşılandı.

meme-kanseri-2-annelerbilir

Amerika Şikago’da yaşayan ve öğretmenlik yapan 34 yaşındaki Lauren Smoke, hamilelik döneminde yaşadığı ve kendisini altüst eden ama yine de hayata bebeği için tutunmaya çalıştığı bu olayı nasıl şöyle anlatıyor;

“Hamileliğimin 6.haftasında, göğüslerim büyümüştü ve biraz ağrıyordu, bu yüzden ağrısını dindirmek için bir gece yatakta masaj yaparken, sol göğsümde bir yumru hissettim. Ertesi sabah hemen doktordan randevu aldım. Yapılan muayenelerde beni endişelendirmemek ve emin olmak için ciddi bir durum olmadığını yine de biyopsi yapılması gerektiğini söylediler. Kanser ihtimalim olmasına çok şaşırmıştım; sigara içmiyorum, vejeteryanım. 33 yaşındayım, yoga yaparım. Hamilelik yüzünden her zamankinden daha sağlıklı besleniyordum.

Ben ve kocam Ian, minik bebeğimizi görmek için ilk ultrasona gittik. Gerçekten heyecanlıydık. Baş ve beden, kalp atışlarını görebiliyorduk. Doktorum göğsümdeki kitle ile ilgili aradığında işe geri dönüyordum ve telefonda hücrelerin anormal olduğunu ve bu kitlenin”Göğüs kanseri” olduğunu söyledi. Bana bir cerrahla randevu ayarlamamı söyledi. Sorduğum ilk soru hamileliğimi etkileyip etkileyemeyeceğini oldu ve doktor o kötü cevabı söyledi, “evet” dedi. O kelimeleri duyduğum anda hıçkırarak ağlamaya başladım.

Birkaç gün sonra doktorumuzla görüştük. Bize hastalığımın hızla ilerlediğini ve hücrelerin çok saldırgan olduğunu söyledi. İlk üç aylık dönemimdeyken doktorum, kemoterapi denemenin bebek için riskli olduğunu, plasenta tamamen oluşana kadar beklememiz gerektiğini söyledi. Bu yüzden cerrahi ile başlamaya karar verdik. Sol mememin alınmasına karar verildi. Genel anestezi büyük riskti, ancak durum iyiydi ve kanserin yayılmadığını keşfettiler. Hamileliğimin ikinci yarısından sonra kemoterapi başladı.

Kemoterapi, bebek için bir riskti ve ben bebeğimin sağlıklı doğamayacağı fikrinini aklıma getirmek istemiyordum. Ancak doktorumun vereceği olumsuz bir fikre karşı kendimi hazırlamıştım. İnternetten bu durumu yaşayan başka annelerin başarı hikayelerini okudum ve içimi bir umut kapladı. Bebeğimi kucağıma almayı çok istiyordum, bunun tek yolu ise sağlığıma kavuşabilmemdi. Kemoterapi başlarda çok sıkmasa da ilerleyen dönemlerde zorlaşmaya başladı. Çoğunlukla yoruluyordum, mide bulantılarım oluyordu. Saçlarım dökülmeye başladığında ise moralim çöküşe geçmişti, ama gelen desteklerle ve oğlumun sevgisi ile kendimi toparladım.

meme-kanseri-annelerbilir

Doğumdan 1 hafta önce kemoterapi kesildi, bebek doğduktan bir hafta sonra radyasyona başlanacaktı. Bebeğim doğduğunda bir şeyler ters gidecek diye çok korktum ama her şey yolunda gitti, bebeğim benim doğum günümden bir gün sonra doğdu. Bebeğimi ilk gördüğüm anda gözyaşlarına boğuldum, içimden geçen tek şey onu emzirebilmekti. Tek memesi olan bir anneydim, sütümün olup olmadığını bilmiyordum ve hemşirenin bebeğimi bana vereceğinden emin değildim. Tek yapabildiğim ağlamak oldu. Hemşire onu bana getirdiğinde ise kendimi tutamadım hıçkırmaya başladım. Hemşire onu emzirebileceğimi söyledi. O esnada bebeğimle aramızda çok kuvvetli, kutsal bir bağ oluştuğunu hissettim. Ne olursa olsun, onu emzirmek iyileştiğimi ve onun için yaşamam gerektiğini hissettirdi.”

meme-kanseri-hamilelik-annelerbilir

Bebeğin doğumu ve Lauren’in emzirdiği fotoğrafları çeken fotoğrafçı Kate Murray ise, o anları şöyle anlatıyor;

“Doğumdan sonra bebeğini emzirmek istedi ancak bebeği ona vermeyeceklerinden korkuyordu. Hemşire bebeği ona verdi ve o anda inanılmaz duygulu anlar yaşandı. Çektiğim fotoğraflar anne sütü ile beslenmenin inanılmaz gücünü ve sevgisini gösteriyor.”

Lauren kanserden kurtuldu ve bebeği Nico da kendisi de şu an oldukça sağlıklı!