Herkesin Okuması Gereken Bir Yazı; “Ev Kadınlarını Anlamak”

0
306

Amerikalı bir çalışmayan anne olan Ryshell Castleberry, diğer pek çok anne gibi eşinden sürekli bu garip soruyu duymaktan bıkmıştı. “Sen çalışmıyorsun, evdesin. Ama bütün gün ne iş yapıyorsun da yoruluyorsun?” Bu sorudan ciddi şekilde yorgun düşen Ryshell, eşler ve ev kadınları hakkında yaşadığı bir durumu, yazı haline getirerek kendi Facebook sayfasında paylaştı. 

Paylaşımın ardından bu yazı 656.000’dan fazla beğeni aldı, ancak daha da fazla kişiye ulaşılması gereken bir yazı. Kesinlikle bütün annelerin ve çalışmayan annelere sürekli yatıyor iddiası yapan diğer herkesin okuması gereken bir yazı!

Bir adam eşinin “çalışmadığı” konusunda psikologuna yakınıyordu.

Eşim çalışmıyor !!!
Bir koca (K) ve bir psikolog (P) arasındaki konuşma
P: Ne işle meşgulsünüz?
H: Ben bir bankada muhasebeci olarak çalışıyorum.
P: Karınız?
H: O çalışmıyor. O bir ev hanımıymış.
S: Eşiniz erken uyanıyor mu?
H: O erken uyanmalıdır, çünkü her şeyi organize etmelidir. Çocuklara öğle yemeği hazırlamalı, iyi giyinmiş ve taranmış olmalarını, kahvaltı yapmalarını, dişlerini fırçalamalarını ve tüm okul malzemeleri almalarını sağlamalıdır. Bebek için erken uyanmalı ve bezleri ve kıyafetleri değiştirmelidir. Anne sütü ve atıştırmalıklar da hazırlamak için erken uyanır.

Ve bu sadece sabahtı. İşte gündüz kadınların yaptıkları:

P: Çocukları okula kim bırakıyor ve okuldan kim alıyor?
H: Eşim, okula götürür ve onları okuldan alır, çünkü o çalışmıyor.
P: Çocukları okula aldıktan sonra ne yapıyor?
H: Genellikle faturaları öder, süpermarketten alışveriş yapar. Bazen bir şey unuttuysa ve süpermarkete geri döner, yanında da bebeğimiz her daim olur. Eve döndükten sonra bebeğin yemeğini yapmalı ve onu emzirmelidir, bebeğin bezini değiştirmeli, gündüz uykusu için hazırlamalı, evin temizliğine bakmalı. Çünkü o çalışmıyor.

Eşi, Yorgun olduğunu söylemesine rağmen kocası ona inanmıyor, çünkü ona göre yalnızca dışarıda bir işi olanlar yorgun olabilir;

P: Akşam, ofisten eve döndükten sonra, ne yapıyorsun?
H: Dinleniyorum, tabii ki. Eh, ben bankada bütün gün çalıştıktan sonra yoruldum.
S: Eşiniz geceleri ne yapar?
H: O akşam yemeği yapar, çocukların ve benim karnımızı doyurur, bulaşıkları yıkar. Ödevleri için çocuklara yardım ettikten sonra pijamalarını giydirir ve onları uyku için hazırlarken, bebek için taze, sıcak sütü verir, çocukların dişlerini fırçaladıklarını doğrular. Bir kez yattıktan sonra emzirmeye devam etmek için sık sık uyanır ve dinlenirken gerekirse bebek bezini değiştirir. Çünkü sabah işe gitmek için erken kalkmak zorunda değil.

Bu, tüm dünyadaki birçok kadının günlük rutini. Sabah başlar ve geceye kadar devam eder. Buna rutini yaşayan kadınlar için ise “çalışmıyor” deniyor ?!
Ev kadını olmak diploma gerektirmez, ancak aile hayatında kilit rol oynamaktadır!
Eşinize, annenize, büyükannenize, teyzenize, kız kardeşinize, kızınıza … teşekkür edin ve sevin … Çünkü fedakarlıkları paha biçilmez.

Ben … Evde, bir eş olarak günde 24 saat çalışıyorum
, bir anneyim
, ben bir kadınım
, ben bir evladım
, ben çalar saat değilim
, ben aşçı değilim
, ben hizmetçi değilim
, ben barmen değilim
, ben çocuk bakıcısı değilim
, ben bir el işçisi değilim
, ben bir güvenlik memuru değilim
, ben yorgan değilim
, Benim, bir tatilim yok
, Ben bir maaş almıyorum
Ben yalnızca ailem, sevdiklerim ve hayatım için elimden geleni yapmaya gayret ediyorum. Bunu yaparken tek istediğim, yalnızca destek ve anlayış!

Ailelerinin refahı için hayatlarını feda eden tüm kadınlara ithaf edilmiştir.
Bir kadın tuz gibidir: varlığı hatırlanmaz, yokluğunda her şey lezzetsizdir.
Hayatınızdaki tüm güzel kadınlarla paylaşın.