Engelli Çocuklar İçin Hipoterapi Yöntemi Nedir?

0
1240

Destekleyici Bir Tedavi: Hipoterapi Nedir?

Atların terapist olarak kullanıldığı hipoterapi yöntemi ”atla terapi’‘ olarak da bilinir. 20. yy. başlarından itibaren kullanıldığı bilinen atla terapi yöntemi; başta İngiltere ve ABD olmak üzere birçok ülkede yaygın olarak tercih edilen özellikle engelli çocuklar için asıl tedaviyi destekleyici bir rol üstlenir. Bu kişilerde kavrayışa ait, fiziksel, duygusal, sosyal öğrenmeyi ve davranışı geliştiriyor.

Hipoterapi birçok hastalığın oluşturduğu olumsuzlukların iyileştirilmesinde tercih edilebilir. Bunlara örnek olarak; ortopedik hastalıklar, içe kapanıklık, beyin yaralanmaları, inme, beyin felci, down sendromu, ruhsal, işitme-öğrenme bozuklukları, zihinsel gerilik ve bazı omurilik hastalıkları gösterilebilir.

hipoterapiHipoterapi yönteminin asıl amacı; kasların güçlenmesi, denge ve vücut kontrolü sağlamak ve kondisyonu artırmaktır. Bu yöntem engelli çocuklar için çoklu bir kazanım sağlar. Atla terapi yardımıyla çocukların çevreye ait duyularının gelişimi desteklenir. Özellikle bedensel engelli çocuklar atın üstündeyken bütün kasların çalışmasını sağlaması sebebiyle vücuttaki zayıf adalelerin gelişmesine destek sağlar. Hippoterapinin en büyük etkilerinden biri atın yürüyüşü ile denge düzenini vücuda dağıtmasıdır. At ile çocuk arasında oluşacak ilişki çocuğun psikolojik açıdan da rahatlamasını sağlayacaktır. Bu terapi ile çocuğun öz güvenin artmasına ve dış dünyayla daha sağlıklı ilişkiler kurmasına yardımcı olacaktır. At ile yürütülecek bu terapide öncelikle çocuk ani tepkiler vermemeyi, onunla birlikte hareket eden bir canlıya güvenmeyi öğrenecektir. Atı yönlendirebilmesi ona sorumluluk duygusu verecektir. Böylece çocuğun kendine güveni de artacak ve normal hayatlarına devam etmesinde kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca bu tedavi yönteminin dikkat çeken bir diğer kazanımı da sabrın ve öz disiplinin geliştirilmesidir. Ayrıca arkadaşlıkları artırarak sosyal yaşamı da olumlu etkiler. Engelli çocukların normal yaşam da gerçekleştiremedikleri bir çok hareketi bu terapi yardımıyla gerçekleştirmelerine destek olur.

hipoterapi-Uygulanacak hipoterapi fizyoterapist ve psikologlar tarafından onaylanmış olmalı,
-Zihinsel gelişim gösterebilecek durumda olunmalı,
-İlaç tedavisi, cerrahi yada rehabilitasyon gibi asıl tedavi yöntemlerinin alternatifi değil destekleyici bir tedavi yöntemidir.,
Yapılan terapi seansları fizyoterapist ve binicilik eğitmenlerinin gözetiminde yapılmalıdır. Bu seanslarda kullanılan atlar özel olarak bu konular için yetiştirilmiş olmalıdır. Eğitimli ve bilinçli yerlerde gerçekleştirilecek bu terapi yardımıyla fonksiyonel iyileşme ve gelişme gerçekleştirilebilir.