“Hipp Mamalarında Arsenik Var” İddiası Sosyal Medyayı Karıştırdı!

1
659
hipp

Anneler bir süredir özellikle Twitter gündemini meşgul eden bir konu ile ilgilenmekte. #ArsenikliHİPP etiketiyle sosyal medyada karışıklık yaratan konu ise, annelerin hem kendileri hem de bebekleri için mamalar ve devam sütlerini kullandıkları Hipp markasının içerisinde arsenik bulunduğu iddiasıydı.

 

hipp

Bebeklerimiz söz konusu olduğunda elbette her zaman en iyisini düşünürüz. Söz konusu onların beslenmesi ise daha da detaycı olabiliyor, her şeyin en doğalını, en katkısızını bulmak istiyoruz. Bebeklerimiz için en güvenli ve en doğru besleme yöntemi, elbette ilk 6 ay anne sütü ile beslemedir. Ancak bazı durumlarda, anne sütünün yetmediği durumlarda ya da sütün kesilmesi gibi durumlarda anneler çözümü mamalarda veya devam sütlerinde buluyor. Fakat bu mamaların içeriği çoğu zaman düşündürücü cinsten. Çünkü içeriğinde çeşitli koruyucu kimyasal maddeler bulunuyor olması ihtimali her zaman annelerin aklında. Markalar her ne kadar “tamamen doğal”, “katkısız” gibi kelimeler kullansalar da hem medyada çıkan haberler hem de annelerin gönlü bu sonuca inanmaya razı gelmiyor.

Son zamanlarda da bu haberlere bir yenisi eklendi. Özellikle annelerin içine korku salan bu haber ise, Hipp isimli bebek maması, devam sütü ve anne ürünleri üreten markanın mamalarının içerisinde arsenik bulunduğu iddiasıydı. Arsenik, yarı metal bir elementtir ve kanser yapıcı özelliği de bulunur.

Her ne kadar Hipp markası bu iddiaların doğru olmadığını, ürünlerinin tamamen organik ve katkı maddesi içermediğini söylese de, bazı uzmanlar içerisinde pirinç olan hiç bir maddenin arsenik olmadan korunamayacağını savunuyor. Yani piyasada bulunan yalnızca Hipp markası değil, tüm pirinç içeren markalara dikkat edilmesi gerekiyor. Siz yine de en doğru yöntem olarak anne sütü ve 6. ayın sonunda ek gıdalarla bebeğinizi beslemeye devam edin, çocuğunuza gerekmediği müddetçe mama vermekten uzak durun. Unutmayın, her şeyin doğal olanı güzeldir.

1 YORUM

  1. Kullanmiyorum bir çok kişi aliyor ben keçi sutlu mama alıyorum.. katki maddesi olan mamalari ulkeye sokan banaliklarida dava acip şikayet edebilirsiniz. Bilginiz olsun avrupa insan haklari mahkemesine göre tazminat veriyolar.