İkiz Bebekleri Emzirmek Hakkında Merak Edilen Sorular

0
1257
ikiz bebekleri emzirmek

Emzirmenin, bebeğinizi beslemenin en iyi yolu olduğu bilinen bir gerçektir. Ancak, ikizleri olan annelerin emzirme konusunda bazı tedirginlikleri vardır, çünkü genellikle her iki bebek için de yeterli sütleri olduğundan emin değildirler. Bu içerikte ikiz bebekleri emzirmek hakkında annelerin en merak ettikleri sorulara yanıt vermeye çalıştık.

 

İki bebeği de aynı anda emzirmeli miyiz?

Hayır. Her bebeği ayrı ayrı emzirmeniz gerekir. Her bebeği ne kadar sık ​​beslediğinizi ve ne kadar süreyle beslediğinizi ve ayrıca gün içindeki her bir bebek için kaç çocuk bezi harcadığınızı sağlayacak 24 saatlik bir program yapmanızı öneririz. Bu şekilde değiştirdiğiniz bez sayısı aracılığıyla sütünüzün bebeğinize yetip yetmediğini anlayabilirsiniz. Sütünüzü bir şişeye koyarsanız, her bebeğin ne kadar süt içtiğini bilirsiniz. Ancak şunu unutmayın: Emzirme yöntemini belirleyecek olan siz ve bebeklerinizdir. Bazı anneler bebekleri aynı anda beslemeyi, diğerleri ise ayrı beslemeyi tercih ederler. Farklı yaklaşımları deneyin, örneğin gün içinde bebekleri aynı saatte beslerken akşamları her bebeği ayrı ayrı besleyin ve onlara en çok hangi yönden uyacağını tespit edin.

 

İkizler için yeterli sütüm var mı?

 Çoğu kadın, ikiz bebekleri emzirmek için yeterli, hatta çok daha fazla miktarda süt üretebilir. Bebeklerin ne kadar süte ihtiyacı olduğunu belirlemek için bu tavsiyeleri takip edin:

Doğumdan hemen sonra başlayın : Doğumdan sonra bebeklerinizi, 24 saat boyunca 8-12 kez emzirin. Ne kadar çok emzirirseniz, o kadar çok süt üretirsiniz.

Göğüs pompasını kullanın: Bebeğiniz prematürüyse ve hemen emziremiyorsanız, bir göğüs pompası yardımı ile sütü sağın ve saklayın. Zamandan tasarruf etmek için, her iki göğüsün de aynı anda pompalanabilmesi için özel bir pompa edinebilirsiniz.

Emzirdiğiniz göğsü değiştirin: Göğsünüzü değiştirerek emzirmeniz daha fazla süt üretmenizi sağlar. Bebeğinizi sabah sol göğsünüzde emzirdiyseniz akşam sağ göğsünüzde emzirin. Böylece her iki göğsün faaliyeti artacak ve süt üretimi de artacaktır.

 

İkiz bebeklere mama takviyesi yapmak gerekli midir?

Sütünüzün her iki bebeğinize de yettiği durumlarda mama takviyesi yapmaya gerek yoktur. Eğer iki bebeğiniz de günde 3-4 bez arasında bez çıkarıyorsa, sütünüz bebekler için yeterli demektir ve bu durumda mama takviyesine gerek yoktur.