İlk Kez Anne Olan Kadınların Yaptığı Hatalar

0
814
ilk kez anne olan kadınların yaptığı hatalar

İlk çocuğunu dünyaya getirmiş, henüz ne yapamayacağını bilen anneler, çoğu zaman acemiliklerine ve paniklerine bağlı olarak farklı düşüncelere kapılabiliyor ya da yanlış bazı hareketlerde bulunabiliyorlar. İlk defa anne olan kadınların bu süreç içerisinde yaptıkları hataları bu içerikte derledik.

 

1. “Kötü Bir Anne Olacağım” Düşüncesi

İlk kez anne olmayı korkutucu buluyor olabilirsiniz. Çünkü hem kendinizle ilgili endişeleriniz hem de çevrenizden gelen birçok tepki siz zor bir duruma sokabilir. Hamilelik durumlarında, hem de ilk anneliğiniz ise, her kafadan bir ses çıkacaktır. Etrafınızda yaptıklarınızın yanlış olduğunu, kendi söylediklerinin doğru olduğunu söyleyecek bir çok insan olacaktır ve bu düşünceler sizi ister istemez “iyi bir anne olamayacağım, hiçbir şey bilmiyorum” düşüncesine sürükleyecektir.

 

2. Bebek Ağlayınca “Kötü Bir Şey Var” Düşüncesi

Yeni bir anne için bebeğin ağlaması oldukça stresli, panik verici bir durum olabilir. Ağlayan bir bebek gören taze anneler, bu durumun altında kötü bir sebep olduğu fikrine kapılabilir. Ancak çoğunlukla korkulacak bir durum yoktur. Bebeğin ağlamasının  sebebi acıkması, altını pisletmesi veya uykusunun gelmesi olabilir.

 

3. “Çocuğum Doymuyor” Düşüncesi

Anneler sık sık “çocuğum emmiyor, çocuğum doymuyor, sütüm yetmiyor” gibi düşüncelere kapılabilir. Ancak bunlar doğru yersiz düşüncelerdir. Çünkü bir bebeğin midesi ceviz büyüklüğündedir ve sütünüzün çok az bir miktarı ile doyabilir. Sütüm yetmiyor düşüncesi ile bebeğinize hazır mama vermeyi çare olarak görmeyin. Siz bebeğinizi emmeye alıştırdıkça, süt miktarınız artacaktır.

 

4. Yardım İstemekten Çekinmeyin

Zaman zaman bebeğinizle alakalı bazı konularda zorluk yaşayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda yakınlarınızdaki annelerden, uzmanlardan veya bilimsel yayınlardan yardım almaktan çekinmeyin.

 

5. “Kendime Zaman Ayıramayacağım” Düşüncesi

Evet, bebeğiniz doğduktan sonra gündelik hayatınızdaki bazı rutinlerden bir süre uzak kalabilirsiniz. Ancak bu onlardan tamamen kopacağınız anlamına gelmez. Uzun uzun, rahatlatıcı bir duş almak için bebeğinizi eşinize emanet edebilir veya hamile iken ara verdiğiniz yiyecek içecek rutinlerinize ufak bir geçiş yapmak için doktorunuza danışabilirsiniz.