İlkokul Çocuklarının Beslenme Çantasında Neler Olmalı?

0
389

İlkokul çağındaki çocuklara verilen beslenme alışkanlıkları genellikle hayatları boyunca devam eder. Çocuğun gitgide şekillenmeye başladığı bu dönemde doğru beslenme şekli kazandırılan çocukların gelişimi ve aktiviteleri başarılı olacaktır.

Bu sebeple ilkokul çağındaki çocukların okuldaki beslenmelerine de dikkat edilmesi gereklidir. Çocukların okulda yanlarında götürdüğü beslenme çantalarının içeriği bu nedenle önemlidir. Doğru hazırlanmış, gelişim ve tokluk için gereken besinlerin içerisinde olduğu bir beslenme çantası, çocuğun okuldaki başarısını olumlu etkiler.

Beslenme çantası hazırlanırken annelerin kendine ilke alması gereken en önemli nokta, çocuklarını başkalarıyla kıyaslamadan, “insanlar ne der” fikrini unutarak bu hazırlığın yapılmasıdır. Beslenme çantası çocuğun yaşı, cinsiyeti, fiziksel özellikleri ve kilosuna göre düzenlenmelidir. Beslenme çantası için en ideal menü 4 besin grubundan ( süt, et, meyve-sebze, tahıl) besinin bulunduğu menülerdir. Kırmızı veya beyaz et, peynir, yoğurt, ekmek, makarna, pişmiş veya çiğ sebzeler ve meyvelerin menüde bulunması önemlidir.

Çocuklar genelde yemek seçer ve tekdüze yemek yemekten hoşlanmazlar. Hele ki bu durum beslenme çantalarında mevcut ise okuldan döndüklerinde hiç dokunulmamış bir beslenme çantası görmeniz olağandır. Bu nedenle çocukların beslenme çantalarında değişiklikler yapılması hoşlarına gidecektir. Peki, bu değişiklikler nasıl olmalıdır?

  • Eğer çocuğunuz süt ve yoğurt gibi besinleri tüketmekten hoşlanmıyorsa, beslenme çantasına koyacağınız süt veya yoğurt ürününü, evinizde muz ve çilek gibi meyvelerle karıştırarak tatlı bir alternatif oluşturabilirsiniz. Ya da marketlerde satılan meyveli gelişim yoğurtlarını çantalarına koyabilir, böylece şeker ihtiyacını da karşılayabilirsiniz.
  • Meyve seçimini kolay yenebilen, tatlı meyvelerden seçebilirsiniz. Muz, çilek, üzüm, erik gibi meyveleri rahatlıkla beslenme çantası menüsüne dahil edebilirsiniz. Diğer elma, armut gibi sert meyveleri dilimlenmiş olarak çocuğunuzun çantasında bulundurun.
  • Peynir ürünlerini tek başına koymak istemiyorsanız, ya da peynir, sebze ve tahılı bir arada tüketmesini sağlamak isterseniz, sandviçler hazırlayabilirsiniz. Tahıllı ekmeklerden yapacağınız peynirli ve sebzeli sandviçler bu isteğinize cevap verecektir.
  • Et ürünlerini de sandviçlerde kullanabilirsiniz. Izgara tavuk veya eti, domates, marul gibi sebzelerle bir araya getirerek iştah açıcı sandviçler yapabilirsiniz.
  • Kuru meyveler hem enerji verir hem de çocuklar için renkli bir alternatiftir. Kuru üzüm, kayısı ve erik gibi besinleri dilerseniz kuru yemişlerle karıştırabilirsiniz.
  • Evinizde yapacağınız az şekerli kekler, kurabiyeler ve ev yapımı poğaçalar da beslenme çantaları için iyi bir alternatiftir.
  • Çocuğunuzun beslenme çantasına gazlı içecek eklememeye çalışın. İçecek alternatifi olarak menüsüne göre ayran, meyve suyu ve süt verin.
  • Beslenme çantası içerisinde mutlaka su bulundurun. Çocuğunuzun su tüketme alışkanlığının ileriki yaşlarında devam etmesini de sağlamak için bu nokta önemlidir.