İnanılmaz Anne Karnındaki Bebek Fotoğrafları

0
1405
İnanılmaz Anne Karnındaki Bebek Fotoğrafları

Lennart Nilsson isimli fotoğrafçı, 1950’li yılların sonlarına doğru anne karnında gelişmekte olan bebeklerin resimlerini çekmek için çalışmalar yapmaya başladı. 12 yıl süren uğraşlar sonucunda elektron mikroskopları ve endoskopik makro kameralar kullanarak yüz binlerce kez büyütülen fotoğraflarla anne karnındaki bebeklerin fotoğraflarını çekmeyi başardı ve fotoğraflarını 1965’de Life dergisinde yayınladı. Bu çalışma büyük bir sansasyon yarattı ve büyük bir ilgi ile karşılandı. Fotoğrafların yayınlandığı Life dergisinden basılan sekiz milyon derginin tamamı tükendi. Bu mucizevi fotoğraflar, hala etkisini koruyor.

Tüm insanların, ancak daha çok annelerin merak ettiği anne karnındaki bebek görüntüsü, Nilsson’un çabaları ile gözler önüne serildi. 1965’te bu fotoğrafların birleşimi ile oluşturulan “A Child İs Born” yani “Bir Bebek Doğuyor” isimli kitabın milyonlarca baskısı satıldı. Kitabı alan kısmın büyük çoğunluğunu ise anneler oluşturdu.

İnsanın ilk yuvası sayılabilecek olan anne rahmi, herkes için büyük bir gizem. Ancak bu gizem, Nilsson’un çabalarıyla üzerindeki sis perdesini kaldırdı. Gelin hep birlikte Nilsson’un mucizevi fotoğraflarını inceleyelim.

 

Beşinci haftada bebek. Embriyo yaklaşık 9 mm uzunluğundadır. Ağız, burun delikleri ve gözler için açıklıkları olan bir yüz gelişir

 

Sekizinci haftada bebek. Hızla büyümekte olan embriyo fetal kesede de iyi korunmaktadır.

 

16 haftada bebek. Fetüs kendi bedenini ve çevresini keşfetmek için ellerini kullanır 

 

Fetüs şimdi uzun göbek kordonu tutup çekebilir. İskelet esas olarak esnektir. İnce cildi yüzünden bir kan damarı ağı görünür.

 

18. haftada bebek. Yaklaşık 14 cm. Fetüs şimdi dış dünyadaki sesleri algılayabilir.

 

20. haftada bebek. Yaklaşık 20 cm. Yüzündeki bu kıllar lanugo olarak bilinir, yüzü tamamen bu kıllarla kaplıdır.