İnek Sütü Alerjisi Olan Bebeği Beslemek

0
338
İnek Sütü Alerjisi Olan Bebeği Beslemek

Doktorunuz bebeğinizin inek sütü içindeki protein alerjisi olarak da bilinen inek sütü alerjisi olduğunu doğruladıysa, bu süreçten sonra bebeğinizin beslenmesini buna göre düzenlemeniz gereklidir. Bebeğinizi anne sütü ile besliyorsanız bu süreç için problem yoktur ancak bebeğinizi mama ile besliyorsanız veya anne sütünün yanı sıra bebek formülü veriyorsanız, artık inek sütü proteini içermeyen bir bebek formülünü kullanmanız gereklidir.

İnek sütüne alerjisi olan çocuklarda çeşitli reaksiyonlar meydana gelebilir. Bu reaksiyonları şu şekilde sıralayabiliriz,

  • Huysuzluk
  • Ciddi gaz sancıları
  • Kusma
  • Kaşıntılar
  • Geçmeyen pişik ve konaklar,
  • Yüzünde ve vücudunda geçeyen kuruluklar
  • Burun akıntısı
  • Sebepsiz öksürük

Bebeklerin hayatlarının ilk 6 ayında anne sütü, anne sütünün yetersiz kaldığı zamanlarda bebek formülüyle beslenmesi gerekir; bu noktada eğer 6 aylık olmuşsa katı gıdalar sunmaya başlayabilirsiniz. Bebeğinizi mama veya formül ile besliyorsanız ve bu formüller bir inek sütü proteinine sahipse, doktorunuz hipoalerjenik, inek sütü proteini içermeyen bir formül önerebilir.

  • Geniş hidrolize formüller (eHFs) – Bir inek sütü proteini alerjisine sahip bebeklerin yaklaşık % 90’ı yaygın olarak hidrolize edilmiş formülleri tolere edebilir; bunlar inek sütüne dayansa da besin içeriği normal bebek formülüyle aynıdır, çocuğun bağışıklık sistemi proteini tanımamak için geniş bir şekilde küçük parçalara bölünmüştür. Bir dizi ürün mevcuttur ve doktorunuz veya diyetisyeniniz çocuğunuz için uygun olanı önerebilir.
  • Amino asit formülleri (AAF) – Çocuğunuz hidrolize edilmiş bir formülle ilgili zorluk çekiyorsa veya ciddi cilt veya gastrointestinal semptomlar gibi şiddetli semptomlara sahipse veya bir anafilaksi atağı geçirmişse – bir amino asit formülü önerilebilir. Bir dizi ürün mevcuttur ve doktorunuz veya diyetisyeniniz çocuğunuz için uygun olanı önerebilir.

Bebeğime diğer süt türlerini verebilir miyim?

Birkaç farklı süt türü vardır, ancak bunların inek sütü alerjisi olan her bebek için uygun olduğu düşünülmemelidir.

Sütle ilgili alerji problemi olan bebekler için soya sütü alternatiftir, ancak inek sütü alerjisine sahip bebekler soya için de tepki verebilirler. Bununla birlikte, bir alerji uzmanı bebeğin soya alerjisine sahip olmadığını tespit etmesi durumunda, 6 aydan küçük çocuğa bir soya formülü verebilir. Soya formüllerine genelde bir tatlandırıcı olarak glikoz şurubu eklendiğinden, bebeğinize bir soya formülünü verirseniz, bebeğinizin dişlerine özel bakım yapmanız gereklidir.

İnek sütü protein alerjisi olan bir çocuğa keçi, koyun, manda ve at gibi diğer hayvanlardan süt ürünleri verilmemelidir. Bu sütlerin içindeki proteinler, inek sütündeki proteinlere benzer; bu nedenle de bir reaksiyon başlatabilirler. Soya, yulaf, hindistan cevizi sütü ve bitki bazlı süt maddeleri bebek formülünün yerine geçmek için uygun değildir.