İştahsız Çocuklar Ne Tür Gıdalarla Yemek Yemeyi Sevebilir?

0
427

İştahsız Çocuklar Ne Tür Gıdalarla Yemek Yemeyi Sevebilir?

Annelerimizin en büyük problemlerinden biri iştahsız çocuklar ya da az yiyen çocuklardır. Bu durum tabi ki annelik iç güdüsü, annelerin bu durum karşısında üzüntü duyuyor olması nedeniyle önem teşkil etmektedir fakat bu durum ilerleyen zamanlarda çocukla inatlaşmaya kadar gitmektedir. Çocuğunuza aç ya da tok olduğunu ifade etme özgürlüğünü tanımanız önemlidir. Nasıl biz yetişkinler her gün aynı yeme isteğini duymuyorsak çocuklardan da bunu bekleyemeyiz.

iştahsız çocuklar

İştahsız çocuklar için hazırladığınız besinlerin onlar için ilgi çekici olması, daha çok yemesini sağlayabilir. Örneğin, misket köfteler, yumurta halkaları, gülen yüzlü makarna tabakları ve belirlediğiniz çocuğunuzun sevdiği besin gruplarını uyarlayarak yemekleri onlar için ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Örneğin çorbalarına yumurta veya peynir katarak terbiye ederek tadını çekici hale getirebilirsiniz. Haşlanmış yumurta yemeyen çocuklara yumurtayı omlet şeklinde ve peynirler, çeşitli otlar katarak hazırlayabilirsiniz.

 

 

Çocuklarınız meyveyi çiğ olarak tüketmiyorsa meyve suyu şeklinde veya meyve püresi şeklinde verebilirsiniz.

Çocuklarınızın sofrada yemek yemesine özen gösterip, yemek için bir saat oluşturmanız önemlidir. Yeme saatleri düzene bindiğinde, yemek çocuklar için bir öncelik olacaktır.

Çocukların yemek sırasında fazla içecek tüketmemesini sağlamaya çalışın. Çünkü içecekler midede doygunluk hissi oluşturur ve bu nedenle çocuk daha az yemek yemek ister.

Çocukların sizleri rol model olarak aldığını unutmayın. Sebze sevmeyen bir anne ve babanın çocuğuna sebzeyi sevdirmesi zordur.

Sebze söz konusu olduğunda ise, çocuklar sebzelere karşı biraz mesafelidirler. Aynı zamanda pişmiş bir sebzeyi çocuklara sevdirmek daha zordur. Bunun yerine sebzeleri çocuklarınıza çiğ olarak verin. Salatalık, havuç gibi sebzeleri çiğ şekilde çocuklara verip kendi elleri ile beslenmelerini sağlayabilirsiniz.

Yemek yerken çocuğunuzu baskı altında değil serbest bırakmanız gerekmektedir. Verdiğiniz besinlerin porsiyonlarının size göre değil çocuğunuza göre olması gerektiğini unutmayın. Yemekleri çocuğunuzun gereksinimlerine göre küçük porsiyonlar şeklinde hazırlayın ve bu yemekleri çocuklarınıza bulamaç halinde vermeyin. Farklı besin gruplarını çocuklara ayrı ayrı verirseniz, çocuğunuzda bu besinler için ayrı damak tadı oluşacaktır.

“Diyetisyen Gül Özen’in video röportajından alıntıdır”

Videoya buradan ulaşabilirsiniz.