İstanbul’da Çocuklarla Gezilebilecek En Güzel Mekanlar

0
396

Çocuklar bir dönemlik tempolu çalışmanın ardından 15 günlük dinlenme sürecine bugün girdi. Elbette bu tatili ders tekrarı yaparak, eksiklerini gidererek değerlendirmeleri çok önemli ancak çocuklarımızdan devamlı ders çalışmalarını istemek onlara haksızlık olacaktır. Bu tatil sürecini en verimli, en faydalı ve en eğlenceli bir şekilde geçirebilmek aslında ebeveynlerin elinde. Çocuklarınıza, ders çalıştıklarını sürelerin mükaafatı olarak yeni yerler görme keyfini yaşatabilirsiniz.

Çocuklarla gezmek ve yeni yerler keşfetme işi İstanbul’da biraz zor bir hale dönüşüyor. Çünkü, trafik ve yoğun kalabalık gibi etmenler işleri biraz zorlaştırıyor. Ancak tüm bunları göze alıp, çocuğunuz ve kendinize dünyanın en güzel şehirlerinden birini keşfetme fırsatını tanımalısınız. Bu içerikte sizlere İstanbul’da çocuklarla gezilebilecek en güzel mekanlar hakkında tavsiyelerde bulunacağız

  1.İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Çocukların tarih, kültürel miras ve sanat hakkında duyarlı birer birey olarak yetiştirilmeleri oldukça önemlidir. Türkiye’nin kültürel miras açısından zenginliği ise dünyada başka ülke ile kıyaslanamayacak kadar yoğun ve önemlidir. Sultanahmet/ Gülhane’de bulunan İstanbul Arkeoloji Müzeleri ise Türkiye’nin bu zenginliğini gözler önüne seriyor. Gülhane Parkı’na bakan ve çeşitli tarihi eserlerle süslenmiş bahçesi, 3 farklı binadan oluşan Eski Şark Eserleri Müzesi, Klasik Eserler Müzesi ve Çinili Köşk ile tarih ve sanata doyacaksınız

  2.Miniatürk

Türkiye toprakları üzerinde bulunan, tüm dünyanın bildiği ve hayranlık uyandıran 131 mimari eserin, 1/25 oranında küçültülmüş birebir maketlerinin sergilendiği Miniatürk, Türkiye’yi yakından tanımak isteyen sizler ve çocukların ilgisini çekecek. Peri Bacalarından Nemrut Dağı’na, Pamukkale Travertenleri’nden Topkapı Sarayı’na Türkiye’nin en önemli eserlerinin sergilendiği Miniatürk, Sütlüce’de yer almaktadır. Miniatürk içerisinde ayrıca çocukların vakit geçirebileceği etkinlik ve oyun alanı da bulunuyor.

 

3.İstanbul Akvaryum

Çocukların en keyif alacakları mekanlardan biri de Bakırköy/Florya semtinde bulunan İstanbul Akvaryum olacak. Oldukça büyük bir alana kurulu olan ve içerisinde birbirinden farklı 16 tema bulunan İstanbul Akvaryum‘da dünyanın çok farklı sularında yaşayan, oldukça özel balıklar ve deniz canlıları ilgililerinin ziyaretini beklemektedir.

 

 

 4.Oyuncak Müzesi

Sunay Akın tarafından kurulan, Akın’ın dünyanın farklı ülkelerinden toplayarak bir araya getirdiği oyuncakların sergilendiği bu müze, hem çocukların hem de ebeveynlerin ilgisini çekecek. Sunay Akın’ın yalnızca sergi işiyle değil aynı zamanda farklı bir öğrenme metodu ile tasarlayarak hizmete açtığı müze, Kadıköy/Göztepe ilçesinde ziyaretçilerini bekliyor. Oyuncak müzesi 3 kuşağın da ilgisini çekecek çok özel bir mekan!

 

5. Şişli Bilim Merkezi

Şişli Bilim Merkezi, Şişli Belediyesi’nin oldukça başarılı bir kadro ve tema ile hizmete sunduğu bir merkez. İçerisinde matematik, geometri, fizik, bilgisayar, uzay, elektronik ve bilimin daha bir çok alanı ile ilgili etkinliklere katılma, deneyler yapma ve öğrenme becerilerini geliştirme imkanı bulunan Şişli Bilim Merkezi’nde, alanında uzman bir çok eğitmen eşliğinde çocuklar ve gençler için birbirinden farklı bir çok aktivite sağlıyor. Çocuklarınıza bilimi sevdirecek Şişli Bilim Merkezi, Şişli/Fulya semtinde hizmet veriyor.

 

 

6. Beykoz Cam Ocağı Vakfı

Beykoz’da bulunan Cam Ocağı Vakfı, çocuklarınız için ilginç bir deneyime sahne olacak. Cam sanatı ve doğayı bir arada bulabileceğiniz Cam Ocağı Vakfı her yıl bir çok atölye düzenliyor. Cam Ocağı Vakfı’nda cam ve camdan objeler yapımını izleyebilir ve cam yapımını öğrenebilirsiniz.

 

7. Vialand Tema Park

Eğer amacınız çocuğunuzun oyunlar oynaması ise Vialand iyi bir tercih olabilir. Park, Türkiye’nin Disneyland’i olarak adlandırılıyor ve içerisinde bir çok farklı oyuncak bulunuyor. Belli bir ücret karşılığında girdiğiniz tema parktan gün boyu dilediğiniz kadar faydalanabiliyorsunuz. Vialand Tema Park, Eyüp ilçesinde bulunuyor.