Kabızlık Sorununa Çözüm! Çocuklara Bu Besinleri Verin!

0
1074
kabızlık

Kabızlık, çocuklar arasında çok yaygın bir problemdir ve genelde yoğum bir karın ağrısı ile kendini gösterir. Kabızlığın bir çok nedeni vardır, örneğin fiziksel aktivitelerinin az olması, tuvaletlerini uzun süre tutmaları gibi. Ancak kabızlığın en büyük sebebi, beslenme düzenlerindeki dengesizlik ve doğru gıdalarla beslenmemeleridir. Günümüz çocukları maalesef, işlenmiş gıda, fast food ve atıştırmalıkları yemekten keyif alıyor, meyve ve sebzenin tabiri caizse ne olduğundan bir haber bir beslenme düzenine giriyorlar. Bu çocukların sindirim sisteminde sorunlar yaratıyor, görülen kabızlık kronik kabızlığa kadar gidebiliyor. Peki çocukların kabızlık sorunu yaşamaması için, ebeveynlerin çocuklarının beslenme düzenine ne gibi gıdalar eklemeleri gerekiyor?

Çocuğunuzun düzenli bir şekilde tuvalete çıkması için doğal bir yol arıyorsanız, lifli gıdalar en yakın arkadaşınızdır! Çünkü lif, dışkılamayı kolaylaştırır, dışkıyı yumuşatır ve bu da çocuğun zorlanmadan kolayca tuvalete çıkmasına yardımcı olur. Çocuğunuzun bol miktarda su içtiğinden emin olmalısınız, çünkü su boşaltım sisteminin sirkülasyonu için çok önemlidir. Sürekli kuru gıdalar alan, az su tüketen bir çocuğun kabızlığa yakalanmaması güçtür. Çocuğunuzun beslenme düzeninin lif oranı düşükse, bu içerikte vereceğimiz gıdaları yavaş yavaş besinlerine ekleyerek kabızlık sorununu çözebilirsiniz. Ancak unutmayın! Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi bu besinlerin de fazlası zarardır ve fazla tüketilen lifli yiyecekler şişkinlik ve gaza neden olabilir.

Çocukların günde yaklaşık 20 gram lif alması önerilir. Çocuğunuz düzenli olarak aşağıda vereceğimiz meyve, sebze ve kepekli tahılları yiyorsa, hızlı bir şekilde toplanır. Bakalım bu gıdalar nelermiş?

kabızlık

 

Ahududu

Bir su bardağında sekiz gramlık lif bulunmasıyla bu meyve, en yüksek lifli meyvelerden biridir. Taze veya donmuş ahudududan aynı faydaları elde edebilirsiniz.

 

 

 

 

Yeşil Fasulye

Bir bardak taze yeşil fasulye içinde 3 gram lif bulunur. Yeşil fasulyeyi çocuklarınıza sevdirmekte zorluk çekebilirsiniz, ancak düzenli tüketim ile bağırsak faaliyetlerinin yoluna gireceğini bilmelisiniz.

 

 

 

kabızlık

 

Kepekli makarna

Bir kepekli makarna porsiyonunda altı gram lif var. Çocuklarınız beyaz makarnaya alışkın olduğu için, kepekli ve beyaz makarnayı karıştırabilirsiniz.

 

 

 

kabızlık

 

Avokado

Püre haline getirilmiş yarım avokadoda üç gram lif ve ayrıca kalp için çok sağlıklı olan tekli doymamış yağlar bulunur. Avokadoyu salatalarda, sandviçlerde ve dip sos olarak kullanabilirsiniz.

 

 

 

kabızlık

 

Armut

Bir orta boy armut beş gram life sahiptir, bu da çocukların her gün ihtiyaç duydukları lifin dörtte birini oluşturur.

 

 

kabızlık

 

Nar taneleri

Bu tatlı küçük tanelerin her yarısı fincan başına üç gram elyafı vardır. Onları elden yiyin veya yoğurt veya yulaf ezmesi üzerine koyun.