Kadınların Diyetle İlgili Doğru Bildiği Yanlışlar

0
1096
doğru diyet yöntemleri

Konu kilo verme, diyet yapma gibi konular olduğunda, herkesin bu konu ile ilgili diyecek bir sözü oluyor. Daha sağlıklı bir hayata geçmek, kilo vermek gibi masumane amaçlarla girdiğimiz diyet yolunda, kulaktan dolma birçok bilgi ile hareket edebiliyoruz ve olumlu sonuçlar görmeyi umut ettiğimiz halde, hiçbir sonuç alamadığımız zamanlar oluyor. Bu durumun en büyük sebebi de diyet yapmakla ilgili hepimizin aslında doğru bildiği yanlışlar. Herkesin muhakkak duyduğu ve çoğunu doğru bildiği bu “doğru bilinen yanlışları” sizler için bu içerikte derledik.

 

Yanlış: “Öğün Atlayarak Kilo Verebilirim”

Bu yanlış bir düşünce olduğu gibi oldukça da sağlıksız bir yöntemdir. Beslenmede en doğru fikir günde 3 veya 4 öğün yemek ve porsiyonları doğru ayarlamaktır. Öğün atlayarak diyet yapanlar, daha hızlı kilo verebilir ancak bu sağlıksız bir yöntemdir ve bu şekilde kilo veren insanlar, tekrar kilo almaya oldukça müsaittirler. Ayrıca uzun süre açlık durumunda kişinin kan şekeri düşebilir, olumsuz durumlarla karşılaşabilirler.

giphy

horizontal-line-png-photos

 

 

 

Yanlış: “Bol Su İçerek Zayıflayabilirim”

Suyun kilo vermedeki önemi büyük, ancak yalnızca su içmek kilo verme konusunda etkili değildir. Su, vücuttaki toksik maddeleri uzaklaştırır, vücudun ödem tutmasını engeller. Bu kilo verme ve sağlıklı bir vücuda sahip olma açısından etkilidir, ancak tek başına yeterli değildir. Su ile birlikte karbonhidrat, protein ve yağ açısından düzenlenmiş bir diyet uygulanmalıdır.

giphy-1

horizontal-line-png-photos

 

Yanlış: “Protein Diyetleri Kilo Vermek İçin En Etkili Yöntemdir”

Protein diyetleri hızlı bir şekilde kilo kaybına neden olur. Ancak bu diyetlere son verdiğinizde kilo alışınız da bir o kadar hızlı olacaktır. Ayrıca sürekli protein ağırlıklı beslenmek, vücudunuzdaki ürik asit miktarının artmasına neden olur, bu da gut gibi protein kaynaklı rahatsızlıkların ortaya çıkmasına yol açar. Ayrıca protein ağırlıklı tek tip diyet, insülin direncine neden olur.

giphy-2

 

horizontal-line-png-photos

Yanlış: “Light Ürünlerden İstediğim Kadar Tüketebilirim”

Light ürünler tamamen kalorisiz ürünler değildir, ancak insanlar tarafından sanki hiç kalorisi yokmuşçasına tüketilir. Light ürünler, kalorisi düşürülmüş ürünlerdir ve evet, birçok ürüne göre çok daha az kalorilidirler. Ancak bu, bu light ürünlerden dilediğiniz kadar tüketebileceğiniz anlamına gelmez. Düzenlenmiş miktarda light ürün tüketilebilir.

giphy-4

 

horizontal-line-png-photos

Yanlış: “Sirke İçerek Kilo Verebilirim”

Sirkesi yağ yakılmasına yardımcı olabilir. Ancak yüksek miktarda ve saf olarak tüketilen sirke, yemek borusu ve midede sıkıntılara neden olabilir, reflü oluşumuna neden olabilir.

giphy-5

 

horizontal-line-png-photos

 

Yanlış: Akşam 6’dan Sonra Yemek Yemek Kilo Aldırır”

Akşam saatlerinde yemek yemenin kilo alımına neden olduğu bir gerçektir. Ancak buna neden olan sebep, gün içerisindeki öğünlerin ve öğün miktarlarının doğru şekilde ayarlanmamış olmasından kaynaklanır. Gün içerisinde besin değerlerince güzel bir şekilde düzenlenmiş öğünler tüketildiği takdirde, akşam 7’de de 8’de de besin almanın zararı yoktur.

giphy-6

 

horizontal-line-png-photos

Yanlış: “Aç Karnına Limon Suyu İçmek Yağ Yakar”

Hiçbir besin tek başına yağ yakmaz. Aksine limon gibi asitli besinler, hem de aç karnına, ciddi mide problemlerine neden olabilir. Limonu aç karnına, su halinde tüketmek yerine, yemeklerin ve salataların içerisinde kullanabilir ya da su ile karıştırarak limonata şeklinde tüketebilirsiniz.

source

horizontal-line-png-photos

Yanlış: “Aç Karnına Yapılan Spor Faaliyetlerinde Daha Fazla Yağ Yakılır”

Spor faaliyetlerinde bulunmak, fiziksel aktiviteler yapmak, vücudunuzun yağ yakımına yardımcı olarak kilo vermenizi kolaylaştırır. Ancak bunun tamamen boş bir mide ile yapılması çok doğru bir davranış değildir. Çünkü, aç karnına spor yapılması, yağ yakımı yerine kas yıkımına ve kan şekerinin düşmesine neden olur.

giphy-7