“Kanguru Bakımı” Bebeklerin Gelişimini Olumlu Etkiliyor

0
1024

Anne ile bebek arasındaki iletişim ve özel bağ daha bebek anne karnına düştüğü andan itibaren başlar, doğumla beraber devam eder ve neredeyse sonsuza dek sürer. Bir bebeğin anne ile geçirdiği vakit, gelişmesinde en büyük etkenlerden biridir.

İşte bu noktada, anne ve bebeğin ten temasını esas alan  “kanguru bakımı” gündeme geliyor. Bu metodun özellikle prematüre bebekler başta olmak üzere bebeğin gelişimini olumlu yönde etkilediği ve hızlandırdığı saptanmıştır.

Ege Üniversitesi, İzmir Atatürk Sağlık Meslek Yüksek Okulu Ebelik bölümünce yapılan araştırmalar sonucunda, kanguru bakımı uygulayan annelerin emzirme konusunda daha başarılı olduğu gözlemlendi. Kanguru bakımı uygulanan bebeklerin gelişimi de,uygulanmayan bebeklere göre daha hızlı.

Peki bebeklerin gelişiminde yadsınamayacak kadar öneme sahip bu uygulama aslında nedir ?

Bebeklerde “kanguru bakımı ” nedir ve nasıl uygulanır ?

Kanguru bakımı yenidoğan bebeklerin, annelerinin göğüsünde, yüzleri anneye dönük bir şekilde durarak bebeğin sıcaklığının annenin teniyle birleşmesi bu esnada anne sütüyle beslenmesi ve anne-bebek arasındaki bağın kuvvetlenmesini esas alan bir yöntemdir.

Kanguru bakımı ilk olarak 1970’lerin sonlarında Kolombiya Bogoto Anne ve Çocuk Enstitüsünde Edgar Rey Sanabria ve Hector Martinez tarafından uygulanmıştır. Prematüre bebeklerin bakımına ilişkin yeterli donanımı kazanmak ve enfeksiyon riskini azaltmak amacıyla başlatılmıştır.Rey ve Martinez dağ köylerinde bulundukları bir sırada bir büyük annenin torununu göğsünün üstünde ten tene değecek şekilde taşıdığını görünce “kanguruya” benzetmişler ve bu uygulamanın adı da bu nedenle ‘kanguru bakımı’ olmuş. Bu yöntemi özellikle küvöz sıkıntısı olan ve hipotermi riski olan prematüre bebeklerin vücut ısılarını dengelemek için kullanmaya başlamışlar.Araştırmalar sonucunda bebek ölümlerinin bu metodla %80 azaldığı görülmüştür .1980’li yıllardan itibaren Dünya Sağlık Örgütü,UNİCEF ve USAİD tarafından da desteklenmeye başlayan uygulama zamanla tüm gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde uygulanmaya başlanmıştır.

Peki bu metod nasıl uygulanır?   Yenidoğan bebek altında  sadece bezi ya da başında şapkası kalacak şekilde anne göğsüne yüzü dönük şekilde yatırılır. Bu esnada eğer acıkmışsa anne tarafından emzirilir. Bebeği annenin kalp atışını duyacak ve dik durabileceği bir pozisyonda yatırmak önemlidir. Bu sayede anne ve bebek arasındaki bağın güçlenmesi ve bebeğin annenin varlığını , kokusunu hissederek rahatlaması sağlanır.

‘Bebeklerin kalp atım hızını , solunumunu ve vücut ısılarını dengeler’sidelying

Kanguru bakımının bir çok fizyolojik etkilerinin olduğu görülmüştür. Bu bakım esnasında bebeklerin kalp atım hızının , solunumlarının ve ısılarının daha düzenli olduğu  saptanmıştır. Kanguru bakımı alan bebeklerin büyüme ve gelişmelerinin daha hızlı olduğu gözlenmiştir. Bu uygulamanın bebeklerde boy ve kilo alımını olumlu yönde etkilediği bilinmektedir.

-‘Bebeklerdeki ağrıyı azaltır’aglayan-bebek

Kanguru bakımı uygulanan bebeklerin ağrıyı daha az hissettiği gözlenmiştir. Örneğin ; kanguru bakımı sırasında topuğundan kan alınan bir bebek , normalde bu uygulama yüksek ağrılı olmasına rağmen fazla acı hissetmemektedir. Bunun nedenininde bakım sırasında salgılanan hormonların bebekteki ‘ağrı eşiğini’ düşürmesidir.

-‘Anne sütünü arttırır’timthumb-81

Bu uygulama anne ve bebek arasındaki ten temasını arttırdığı için bununla beraber bebeklerin daha erken emmeye başlamasını etki eder ve annede yakın temastan dolayı emzirmeye daha istekli olduğu için sütü doğal olarak artar. Bu uygulamanın emzirme süresini de normale göre uzattığı görülmüştür.