Kilolu Kadınlar Hamilelikten Önce ve Sonra Nelere Dikkat Etmeli?

1
955
kilolu kadınlar

Yakınlarda hamile kalmak isteyen aşırı kilolu kadınlar, zamanlamalarını yeniden gözden geçirmek isteyebilir. Yapılan araştırmalara göre, anne adayının kilo fazlalığı, fetal ölüm, ölü doğum ve bebek ölümü riskinde artış ile ilişkilendiriliyor. Araştırmacılar, kilo fazlası olan kadınların bu riski göz önünde bulundurması gerektiğini söylüyor.

Uzmanlar kilolu kadınların gebelik komplikasyonlarını daha çok yaşadığını sıklıkla dile getiriyorlar. Kilolu kadınların gebelik süresinde görecekleri potansiyel komplikasyonlar arasında hipertansiyon, gebelik zehirlenmesi, gestasyonel diyabet, ağır kiloda bebek, sezaryen doğum ve ameliyat sonrası komplikasyonlar bulunuyor.

Yapılan bir araştırma, hamile kalmadan önce aşırı kilolu olan bir kadının kalp anormallikleri, spina bifida veya diğer doğum kusurlarına sahip bebeğe sahip olma olasılığının, kilosu normal kadınlardan iki veya üç kat fazla olabileceğini doğruladı. Bir başka çalışmada aşırı kilolu kadınları, doğumdan sonra laktasyon hormonu prolaktin seviyesinin daha düşük olması nedeniyle sütten daha çabuk kesilebileceği ortaya çıktı.

Bu tür problemleri önlemek için kilolu kadınların mümkünse, hamile kaldığında ideal ağırlığına veya yakınına inmesi gerekiyor. Bazen hamile kalmadan önce sadece yüzde 5-10 civarında kilo kaybetmek bile risk faktörlerini azaltmak için yeterlidir. Ancak her gebelik planlanmadığından, fazla kilolu kadınlar, hamile kaldıklarında kilolarını güvenli bir şekilde ele alıp almayacaklarını ve nasıl yapıp yapamayacağını bilmek isterler.

Bütün kadınlara gebelik sırasında 11 ila 15 kilo almaları normal karşılanır, ancak şu anda kilolu veya obez bir kadının yalnızca 5 ila 11 kilodan fazla almaması önerilir. Doktorlar halihazırda gebelik sırasında kilo vermelerine karşı tavsiyelerde bulunsa da, bunun bebeğin sağlığına etki etmeden gerçekleşmesi gerekiyor. Bunun en iyi yolu ise karbonhidrat, protein ve yağ açısından dengeli bir diyet programı uygulamaktır.

Eğer kilolu ve hamile iseniz, hamilelik diyetisyeni ve sertifikalı bir antrenör ile çalışarak kilo alımı sınırlayabilirsiniz. Hamilelikte beslenme ve doğum öncesi egzersizleri kilolu hamileler için çok daha büyük önem taşımaktadır. Ancak uzmanlar kilolu kadınlara gebelik ve sonrasında izlenebilecek bir egzersiz programına başlamadan önce kapsamlı bir kardiyovasküler muayene (kalp muayenesi) yaptırmalarını öneriyor.

Hamilelik, kilo sorunlarıyla mücadele etmek için ideal bir zaman olabilir çünkü burada söz konusu olan sizin ve aynı zamanda çocuğunuzun sağlığıdır. Alışkanlıklarınız bebeğinizi de etkiler, bu nedenle gebeliği sağlıklı beslenme ve egzersiz moduna alışmak için bir fırsat olarak düşünün.

1 Yorum

  1. Merhaba!
    Çok güzel paylaşımınız için teşekkür ederim! Makaleyi okurken arkadaşımı hatırladım. Ukrayna’da bir tüp bebek merkezinde tedavi görüp gebe kaldı. İkizleri doğurduktan sonra durumu değişmedi. Ama doğumdan sonra vücüdü hızla doparlamak mümkün. Buna inandı ve kendisi için özel araştırmaları buldu internette. Spor salonuna gitmeye başlayıp üç ay sonra güzel oldu…