Kısırlık Nedir?

1
327
kısırlık nedir

Kısırlık Nedir; Nedenleri, Teşhis, Çeşitleri ve Tedavi Yöntemleri

Kısırlık Nedir?

Kısırlık nedir: İnfertilite(kısırlık),korunmasız düzenli bir cinsel ilişkide bulunulmasına rağmen gebe kalmanın yetersizliğine işaret eder. Kısırlık sürecinde bireyin biyolojik yetersizliklerinden dolayı gebelik oluşumunu tamamlayamamasıdır. Korunmasız sürdürülen düzenli bir cinsel ilişki de 1 yıl sonunda hamile kalınmamış ise çiftler arasında akla gelen ilk kısırlık şüphesi oluyor. 

Araştırmalar, kısırlığın tüm vakalarının yarısından biraz fazlasının kadınların bir sonucunun, geriye kalanların ise sperm bozukluklarının ya da tanımlanamayan faktörlerin bir sonucu olduğunu göstermekte.kısırlık nedir

  • Kısırlık vakalarının yaklaşık% 20’si erkekten kaynaklı bir sorundan dolayı oluşmaktadır.
  • Kısırlık vakalarının yaklaşık% 40 ila% 50 kadından kaynaklı bir sorundan dolayı,
  • Kısırlık vakalarının yaklaşık% 30 ila% 40’ı hem kadın hem de erkeklerde yaşanan sıkıntılardan kaynaklanmaktadır.

Görülen kısırlık vakalarının çoğu tedavi edilebilir. Kısırlık; çiftlerin birinde tek bir nedenden kaynaklı olabilir veya faktörlerin bir kombinasyonunun sonucu oluşabilir.

Peki Kısırlık Neden olur? Kısırlığa Neden Olan Risk Faktörleri nelerdir?

Yaş Faktörü: Kadınlarda 35 yaşından sonra doğurganlık oranı azalmaya başlar. Erkeklerde ise 40 yaşından sonra kademeli olarak azalır.

Sigara İçmek: hem kadınlarda hem de erkeklerde kısırlık riskini önemli ölçüde artırmaktadır. Sigara, doğurganlık tedavisinin etkilerini zayıflatabilir. Ayrıca bir kadın hamilelik sürecinde de sigara içmeye devam ederse düşük yapma riski daha yüksektir.

Alkol Tüketimi: Hamilelik alkol tüketiminden ciddi şekilde etkilenebilir. Alkol kötüye kullanımı erkek doğurganlığı düşürebilir. Özellikle düşük sperm sayısına sahip erkekler daha fazla etkilendiği uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Obezite veya Aşırı Kilolu Olmak: fazla kilolu / şişmanlık ve hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmak kadınlarda kısırlığın ana sebepleri arasında yer alır. Aşırı kilolu bir erkekte de anormal bir sperm riskine sahiptir.

Vegan Olmak: Eğer sıkı bir vegan iseniz yeterli demir alımınızdan emin olmalısınız. Folik asit, çinko ve vitaminler hamilelik sürecinde çok önemlidir. Bunların vücuttaki eksikliği bir çok hastalığa sebebiyet vereceği gibi doğurganlığı da etkiler.

Bazı Kimyasallara Maruz Kalma: Bazı zirai ilaçlar, herbisitler, metaller (kurşun) ve çözücüler hem kadınlarda hem de erkeklerde doğurganlığı etkileyen faktörlerdendir.

Stres Faktörü: Çalışmalar, kadınların yumurtlama ve sperm üretiminin zihinsel stresle bağlantılı olabileceğini göstermiştir.

Kısırlık Teşhisi

Genellikle çiftler bu konuda aceleci davranmaktalar. Eğer çiftlerin yaşları 25-30 arasındaysa tetkiklere başlamadan evvel 1-2 yıl kadar bekleyebilirler. Bu süreçte yaş faktörü önemli, ileri yaşlardaki çifterde 6 ile 12 aylık süreç sonunda eğer gebe kalınmamışsa kısırlık tetkiklerine başlanılabilir.

Kısırlık Çeşitleri Nelerdir?

Geçici Kısırlık (Enfertilite): Erkekte yeterli sayıda canlı spermin olmayışı ya da kadında döllenmis yumurtanın döl yatağına inememesi veya rahim duvarına tutunamaması gibi durumlarda ortaya çıkan kısırlık türüdür. Bu tip kısırlıklarda çoğunlukla düşük vakaları görülebilmektedir.

Primer Kısırlık : Yeni evli çiftlerde görülen bir kısırlık seklidir. Nedeni daha çok psikolojiktir. Bu vakalarda çoğunlukla evliliğin ilk üç ayı içinde % 33’ünün, bir yıl içinde % 70’nın, iki yıl içinde % 80’nın, iki yıldan sonra ise % 90’nın çocuk sahibi oldukları görülmüştür.

Sekonder Kısırlık: Eşlerin daha önce çocuk sahibi olmuş olmalarına rağmen sonradan gelişen kısır türüdür. Kötü beslenme ve sağlıksız yaşam şartlarından kaynaklanır. Geçirilen çeşitli hastalıklar sonucu kadının yumurtalıklarında, döl yatağında oluşabilecek hasarlar sonucu oluşur. 

Kalici Kisirlik (Sterilite):  Çiftlerin her ikisinde de tıp açısından kısırlığa sebebiyet veren her hangi bir nedenin belirlenememesi durumudur.

Kısırlık Tedavisi Nasıl Olur?

kısırlık nedirAMELİYAT TEDAVİSİ

Kadınlarda laparoskopi ve histereskopi ile yapılan ameliyat tedavileri kısırlığın tedavisinde önemli bir yer tutar. Rahim içerisinde miyop veya çikolata kisti gibi patolojik bir durum mevcut ise bunların tedavisinde kullanılabilir. Erkeklerde ise en sık karşılaşılan ve tedavisi olan varikoseldir. Ergenlikten itibaren yumurta damarlarının daralmaya başlaması, spermlerin sayı, hareketlilik ve dölleme gücünü zamanla düşürür. Kullanılacak mikro cerrahi yöntemi ile varikosel ortadan kaldırılabilir. Ve ilerleyen teknolojiyle eskiye oranla hiçbir hasar görülmez.

AŞILAMA TEDAVİSİ

Kısırlık, nedenine göre bu yöntemle tedavi edilebilmektedir. Laboratuvar ortamında erkekten alınan sperm örneği içinden en iyi spermler ayıklanır ve bazı kimyasal ilaçlar ile hareketlilik arttırılır. Aynı zamanda kadının yumurta kalitesi arttırılır. Sonrasında ayıklanan bu spermler bir çeşit enjektör yardımıyla anesteziye ihtiyaç duyulmadan kadının yumurtasına enjekte edilir ve döllenmenin gerçekleşmesi beklenir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ (IVF, ICSI)

Gelişen teknoloji ile birlikte tüp bebek yöntemi de her geçen gün gelişmekte ve son teknoloji imkânları ile birlikte kısırlık tedavisi için kalıcı ve etkili çözümler üretilmektedir.

Tüp bebek yöntemine ek olarak mikro enjeksiyon ile ve mikrotese tedavisi ile de tüp bebek tedavisinde başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

 

1 Yorum

  1. Merhaba, arkadaşlar!
    Kısırlık problemi çok yaygın bir problemdir. Yumurtlamada meydana gelen bozukluklar, tüplerin hasarlı olması, endometriozis, rahime ait problemler ve alerjik nedenler kısırlığın ortaya çıkmasının sebepleridir. Mesela bende polikistik over var. Bu nedenle gebe hiç kalamıyorum. Tüp bebeği yardım hiç etmiyo, sadece donasyon…Eşimle 11 yıllık evliyiz ama bu zamana kadar bebeğe sahip olamadık. Bu sebeple zor bir karar verdik. Yumurta donasyonu yaptırmak için Kiev’e gelmeye kararladık. Ukrayna daha ucuz bir ülkedir ve seçtiğimiz klinikte donörümüzün fotoğrafları gördüğümüz olasılığı vardı bizde. Bu nedenle Ukrayna’yı seçtik ve çok şükür oradaki tedavimden sonra gebe kaldım.. Bu nedenle kısırlık probleminde yaşayan bütün kadınlara umudu kaybetmesini tavsiye ederim. Her şey iyi olacak. Bunu hatırlamalısınız, arkadaşlar. Allah yardımcımız olsun!