Kız Çocuklarının Adet Dönemi Hakkında 4 Sorusu

0
920
adet dönemi

1. Anne veya Babama İlk Adet Sürecine Girdiğimi Nasıl Söylerim?

Bu haberi paylaşırken biraz utangaç hissetmek normaldir. Bazı aileler, vücutla ilgili konuşmanın önemini kavramış olabilir ve bu konuyu sizinle zaten çoktan paylaşmıştır.

Bazı aileler bu konu üzerine düşmemiş olabilir, bu nedenle bir kız tam olarak ne söyleyeceğini ya da söyleyeceğini bilmeyebilir.

Fakat bu haber, en azından ailenin bir yetişkini ile paylaşılmalıdır. Onu kenara çekip şöyle diyebilirsiniz: “Şu an ilk dönemimi yaşıyorum. Bana yardımcı olabilir misin?”

2.Pedler Nasıl Çalışır?

Adet dönemi yaşadığınız takdirde, artık ped kullanmaya başlarsınız. Adet dönemi için kadınların kullanımına sunulan hijyenik pedler, döneminizde dışarı attığınız döllenmemiş yumurtalar ve kirli kanı emmek için tasarlanmıştır. Bu pedleri 2-3 saatte bir ya da doluluk oranına göre değiştirmelisiniz.

3. Adet dönemim boyunca yüzebilir miyim?

Adet döneminde yüzmek ancak tampon ile sağlanabilir. Pedler su içerisinde kullanılacak potansiyele sahip değildir.

Tamponlar, adet döneminde spor yapan kızlar için de yararlı olabilirler. Pedler işe yarasa da hantal ve rahatsız olabilirler.

4.Adet kanım elbiseme sızarsa?

Oh hayır! Pantolonunun arkasında kan var! Bu durum bazen evde olmadığınızda olur, bu yüzden hemen değişemezsiniz. Ancak, bir süveter veya ceket giyiyorsanız, çıkarın ve belinize bağlayın. Daha sonra, pantolonunuzdan daha çok kanaması olmayan taze bir tampon veya ped koyun.

Olabildiğince çabucak değiştirin. İç çamaşırı ve pantolonunu mümkün olan en kısa sürede soğuk suyla yıkamalısın. Bazen leke çıkar ve bazen leke çıkmaz. Bu sorundan kaçınmak için, pedlerinizi ve tamponlarınızı düzenli olarak değiştirin ve ekstraları sırt çantanıza veya dolabınıza koyun.

Ağır günlerde ekstra koruma sağlamak için, bazı kızlar bir tamponla bir ped giyerler. Ayrıca döneminizde koyu renkli iç çamaşırı ve pantolon giymek isteyebilirsiniz.