Kızamık Nedir ?

0
1068
kızamık nedir

Kızamık Nedir?

“Kızamık” aynı zamanda rubeola olarak da bilinir ve rubeola virüsünün neden olduğu, çoğunlukla çocuklarda görülen ateşli ve bulaşıcı bir hastalıktır.

Kızamık nedir? Kızamık, endemik bir hastalıktır, yani bir toplumda sürekli olarak bulunur ve birçok kişi bu hastalığa bağışıklık geliştirir. Bununla birlikte, eğer kızamık hastalığı, daha öce direnç geliştirilmemiş bir alanda veya daha önce aşı yapılmamış kişilerde ortaya çıkar ise, sonuç yıkıcı olabilir. 1592’de Küba’da meydana gelen bir kızamık salgını sonucunda yerli halkın yaklaşık üçte ikisini ölmüştür. Birkaç yıl sonra yerli Honduras nüfusunun yarısı öldü. Son 150 yılda, dünyada kızamık hastalığından ölen kişi sayısı yaklaşık 200 milyon kişidir.

Kızamık belirtileri Nelerdir?

kızamık nedir

  • Burun akıntısı.
  • Kuru, kesik öksürük.
  • Şişmiş göz kapakları, iltihaplı gözler
  • Sulu gözler.
  • Işığa duyarlılık.
  • Hapşırma.
  • Ateş- hafif ile şiddetli arası olabilir ve birkaç gün için 40 dereceye kadar ulaşabilir. Ateş düşebilir de ancak döküntü göründüğünde tekrar yükselebilir.
  • Çok küçük grimsi-beyaz lekeler,yanaklarda ve boğazda, ağızda mavimsi beyaz lekeler ve Genel vücut ağrıları kızamık belirtileri arasında gösterilebilir. Semptomlar ortaya çıkmadan önceki iki gün ile döküntü başladıktan sonraki dört gün en bulaşıcı dönemdir. Virüsün kuluçka dönemi 9-14 gündür bu yüzden virüs bulaştıktan yaklaşık iki hafta sonra belirtiler görülür. Tükürük, hapşırma veya konuşma sırasında hava yolu ile bulaşan hastalık bir kez geçirildiğinde vücut bağışıklık kazanır ve ömür boyu bir daha tekrar etmez.

kızamık nedirLekeler ilk genellikle kulakların arkasında başlar ve başın, boynunun her yanına yayılır. Bir kaç gün sonra ise bacaklar da dahil olmak üzere vücudun geri kalanına yayılır.

Kızamık Nasıl Tedavi Edilir ?

Hastanın ateşi düşünceye kadar dinlenmesi gerekir. Ayrıca 10 gün süreyle evde kalması, dışarıya çıkmaması ya da kalabalık ortamlara girmemesi gerekir.

Göz çevresinde oluşabilecek enfeksiyonlara karşı göz çevresi ılık, nemli bir bezle temizlenebilir.

Öksürük ilaçları öksürüğü rahatlatmaz. Nemlendiriciler veya odaya bir kase su koymak yardımcı olabilir. Çocuk 12 yaşın üstünde ise, bir çay kaşığı limon suyu ve iki çay kaşığı bal içeren bir bardak ılık su yardımcı olabilir. Bebeğe bal vermeyin.

Kızamık, bir virüsten kaynaklandığından antibiyotiklerin bir etkisi yoktur. Ancak bakterilere bağlı komplikasyon gelişmiş ise bazen antibiyotikler reçete edilebilir.

Kızamıklı bir çocukla temas eden kişilere gamma globülin yapılarak hastalık önlenebilir veya hastalığın seyri hafifletilebilir.

Çocuk aydınlığa duyarlı olabileceğinden, ışıkları soluk tutarak veya odayı koyulaştırmak yardımcı olabilir.

Hamilelik Sırasında Kızamık Tehlikeli midir?

Hamilelik sırasında kızamık, hamilelik ve bebeklik döneminde daha tehlikelidir. Hamilelikte düşük, erken doğum ya da prematüreye neden olabilir. Bir kişi hamile kalmayı planlıyorsa ve kızamığa karşı daha önce aşı olmamışsa mutlaka doktorlarıyla konuşmalıdır. Fakat aşılanma hamile kalınmadan önce olmalıdır.