Kolik Bebekler Hakkında Her Şey

0
243
kolik bebekler

Kolik Bebekler Hakkında Her Şey. Bebeğiniz hiç bir sebep yokken saatlerce ağlıyor mu? Altı temiz, karnı tok ve yeri rahat olduğu halde huzursuz mu? Öyleyse bebeğiniz büyük ihtimal kolik bir bebektir. Bu durum çok sinir bozucu olsa da belli bir süre sonra kendiliğinden düzelecektir.

Kolik, zaman zaman günde 3 saati aşan, haftada en az 2-3 gün görülen, bebeği yoğun ağlama ve huzursuzluk krizine sokan nöbetlerdir.  Bebeklerin büyük bir kısmında görülebilir ve genelde doğumdan sonraki 2. haftada başlar ve 3 aylığa kadar devam edebilir. Kolik nöbetleri akşam saatlerinde artışa geçer ve bebek huzursuz olduğunu ifade edecek hareketler sergilemeye başlar.

kolik bebekler

Kolik probleminin sebebi henüz net olarak bilinmemektedir ancak koliği tetikleyecek bazı durumlar bilinmektedir. Mesela emzirilen bebekler için, annenin beslenme şeklindeki herhangi bir değişiklik onları rahatsız edebilir. Beslenmeden sonra tuvaletini yapamaması, bebeğin aşırı beslenmesi de koliğe davetiye çıkarabilir. Kolik mamayla beslenen bebeklerde de yoğunlukla görülür, çünkü bebekler mamayı sindirmekte zorluk yaşarlar. Bağırsak gazı veya olgunlaşmamış sinir sistemi de koliğe katkıda bulunabilir. Hamilelik sırasında veya doğumdan sonra sigara içen annelerin bebeklerinde kolik gelişme riski daha yüksektir. Yine, bunlar olasılıklar olup kesin bilgi değildir.

Kolik nöbetleri gaz çıkarma ve dışkılama ardından ya da bebeğin yorulmasının ardından kendiliğinden sonlanabilir. Nöbet süresince bebek acıkırsa, emzirme ile de sakinleşebilir. Ancak emzirmenin dozunda tutulması oldukça önemlidir. Kolik bebekler, beslenme açısından muhakkak kontrol edilmelidir.

Kolik Tedavisi

Koliğin bilinen net bir tedavisi yoktur, ancak semptomların azaltılması için bir kaç yol mevcuttur. Eğer kolik bir bebeğiniz varsa veya bebeğinizin kolik olmaması için şunlara dikkat etmelisiniz.

  • Emziren anneler beslenme düzenine muhakkak dikkat etmeli ve gaz yapacak gıdalardan kaçınmalılardır. Lahana, brokoli, karnabahar gibi sebzeler, acılı, baharatlı yemekler annenin sütünde bozulmalara sebep olabilir.
  • Eğer bebek mama ile besleniyorsa mamayı gereğinden çok vermemeye çalışın ve kıvamının koyu olmamasına dikkat edin. Mama bebek tarafından kolayca sindirilemediği için bağırsak problemlerine neden olabilir.
  • Bebeğinizin özellikle karın bölgesine nazik ve dairesel hareketlerle masaj yapın. Masaj bebeğin gaz çıkarmasına ve rahatlamasına yardımcı olur.
  • Bebeğinizin karnına sıcak bir havlu koyabilir, ılık duş aldırabilirsiniz.
  • İlginçtir ancak bebekler ritmik seslerle rahatlayabilir. Saç kurutma makinesinin, elektrikli süpürgenin sesleri bebeğin sakinleşmesine yardımcı olur.
  • Bebeğinizin sırtını sıvazlayabilirsiiz.