Kusursuz Bir Cilt İçin Kozmetik Ürünleri Nasıl Seçilmeli?

0
870

Güzel görünmenin ana kaynağı aslında doğallıktan geçer. Doğal renge, pürüzsüz görünüme sahip bir cilt, insana tüm makyaj malzemelerinin verdiğinden çok daha fazla bir güzellik sağlar. Ancak yine de çoğu zaman cilt temizliği ve güzelliğimiz için çeşitli kozmetik ürünleri kullanıyoruz. Ancak doğru kozmetik ürünlerini seçerek cildinizi daha sağlıklı ve doğal bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Peki kozmetik ürünleri nasıl seçilmeli?

Ağır Temizlik Maddelerinden Kaçının

Cildinizin temizlenmesi için tonikler veya peeling malzemelerine ihtiyacınız yoktur. olması gerekmez. Bu yüzden cildinizi temizlemek için aşırıya kaçmanıza gerek yoktur. Hafif, deterjanlı olmayan temizleyiciler, temizleme sütleri, jeller veya köpükler cilt temizliği için ideal ürünleridir. Kozmetik ürünleri kullanmadan da cilt temizliği gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, bir pamuğa alacağınız çok küçük bir miktar hindistan cevizi yağı ile cilt temizliğinizi sağlayabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı cilt için çok faydalı bir yağdır.

horizontal-line-png-photos

Kullanacağınız Ürünlerin PH Değerlerinin Cildinize Uygun Olduğundan Emin Olun

Cildin pH değeri ile oynamak cilt problemlerine yol açar. Ciltte bulunan ve cilt altında salgılanan yağ dokusu olan sebum, cildi en iyi şekilde korur ve pH değerini de dengeler. Bu nedenle kullanacağınız ürünlerin doğal yağları sıyırmadan, makyajı hafifçe çıkarması gerekir. Glikolik veya laktik asit içeren temizleyicilerin ambalajlarında “pH dengelidir” sözcüklerini arayın, çünkü bazılarının kuruluğa neden olabilecek kadar düşük pH’ları vardır.

horizontal-line-png-photos

 

Kokusuz Ürünleri Tercih Edin

Parfümlü cilt bakımı ürünleri alerjik reaksiyonların en yaygın nedenidir. Özellikle de hassas bir cildiniz varsa, “kokusuz” olarak etiketlenmiş ürünleri seçtiğinizden emin olun. Kokusuz olarak işaretlenenler, genellikle aktif bileşenlerin kokularını maskelemeye yardımcı olmak için az miktarda koku içerir.

horizontal-line-png-photos

 

Çok Amaçlı Nemlendiriciler Seçin

Hem nemlendiren hem de koruyan ürünleri seçmeniz daha faydalıdır. Bitkisel esaslı nemlendiricileri kullanmayı deneyin. Doğal yağlar, shea butter ve esansiyel yağ asitleri, fabrikasyon yağlara göre cilde çok daha kolay ve güçlü nüfuz eder ve hiç bir yan etkiye neden olmadan cildinizi korur.

 horizontal-line-png-photos

Professional makeup set: eyeshadow palette, lipstick, mascara, blush, powder, make-up brushes and perfume, many cosmetics closeup.

Yüzünüze Nazik Davranın

Yüzünüzü temizlerken pamuk kullanmayı tercih edin. Sert fırçalar, lifler ile temizlik ürünlerinizi yüzünüze uygulamayın. Cildiniz cam gibidir. Sert hareketlerle çizilir ve zarar görebilir. Bu nedenle nazik hareketlerle, yumuşak malzemeler kullanarak cilt temizliğinizi yapmalısınız.