Kozmetik Ürünlerini Bir Kenara Bırakın, Cilt Bakımınızı Kendiniz Yapın!

0
834

Cildimiz dış etkenlerden çok kolayca etkilenen, zarar görebilen hassas bir yapıdadır. Hava şartları, güneşe ve rüzgara maruz kalmak, toz, hava kirliliği, kozmetik malzemeleri, cildimize en çok zararı veren unsurlardır. Bu unsurlar ciltte sivilce, yağlanma, lekelenme ve kuruma gibi zararlara neden olur. Bu zararı ortadan kaldırmak için, çeşitli kozmetik ürünleri kullanır ve zararı çözeceğimiz yerde cildimize daha çok zarar veririz. Bunun yerine cilt bakımınızı, evde kendi yapacağınız malzemelerle cilt bakımınızı sağlamak ister misiniz?

Cilt Lekelerine Son! Maydanoz Maskesi

Malzemeler: 1 bağ maydanoz, 1 çay bardağı limon, 2 çay kaşığı bal

Hazırlanışı: İyice temizlediğiniz maydanozu, ince ince kıyın ve maydanozları bir havanda iyice dövün. Yardımcı olması için biraz limon suyu dökebilirsiniz. Dövdüğünüz maydanozu, bal ve limon suyu ile karıştırın. Oluşan maskeyi yüzünüze sürün ve 10-15 dakika bekletin ve temizleyin. Haftada bir kez bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

????????????????????????????????????

Sivilcelere Bal Maskesi İle Savaş Açın!

Malzemeler: 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1 yemek kaşığı portakal kabuğu rendesi

Hazırlanışı: (Eğer maske içerisindeki malzemelere alerjiniz varsa, bu maskeyi uygulamanız tavsiye edilmez) Tüm malzemeleri bir kap içerisinde iyice karıştırın. Bir fırça yardımıyla veya elinizle yüzünüze uygulayın. 10-15 dakika beklettikten sonra ılık su ile temizleyin. Haftada bir uygulayabilirsiniz.

bal-yulaf-maskesi

Kuru Ciltlere Nem Bombası! Avokado ve Yoğurtlu Maske

Malzemeler: 1 yemek kaşığı yoğurt, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, yarım avakado

Hazırlanışı: Bir çatal yardımı ile avokadoyu iyice ezin. Üzerine yoğurt ve zeytinyağını da ekleyerek tüm malzemeyi iyice karıştırın ve homojen bir hale getirin. Oluşan yoğun maskeyi, yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekletin. Haftada bir uyguladığınız takdirde cildiniz neme doymuş ve yumuşacık olacak.

avokado-maskesi

Çilekle Ölü Hücrelerden Arının!

Malzemeler: 4-5 adet çilek, 1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı: temizlenmiş çilekleri iyice ezerek püre haline getirin. Üzerine balı ekleyin ve iyice karıştırın. Oluşan karışımı ellerinizle cildinize masaj yaparak uygulayın. Bu uygulamanın ardından yüzünüzü ılık su ile temizleyin. Çileğin peeling etkisine hayran kalacaksınız!

 

Pürüzsüz Cilt İsteyenler Buraya! Bal ve Tarçın Maskesi

Malzemeler: 2 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı tarçın

Hazırlanışı: Bal ve tarçını iyice karıştırın. Ardından oluşan karışımı yüzünüze uygulayarak 10-15 dakika bekleyin. Ilık su ile iyice temizleyin. Bu maske cildinizdeki pürüzleri ve sivilceleri ortadan kaldıracak.

bal-tarcin-maskesi

Yağlı Ciltler Ferahlayacak! 

Malzemeler: 1 yemek kaşığı bal, yarım çay bardağı süt, yarım limon suyu

Hazırlanışı: Tüm malzemeleri kremsi bir kıvam alana kadar karıştırın. Çok koyu olursa süt ilavesi yapabilirsiniz. Krem kıvamını alan karışımı yüzünüze uygulayın. 15 dakika bekletin. Haftada bir uygulayın.