Kürtaj Yaptıran Kadınlar Tekrar Hamile Kalabilir mi?

0
954
kürtaj

Kürtaj Yaptıran Kadınlar Tekrar Hamile Kalabilir mi ?

Kürtaj yaptıran kadınların en büyük sorunlarından biri, yaptırdıkları kürtaj sonrası hamilelik şansının olup olmadığı, kürtajın gelecekteki gebeliklerini etkileyip etkilemeyeceği konusundaki endişeleridir. Peki kürtaj yaptıran kadınlar, bu konu ile ilgili duydukları endişelerde haklılar mı?

Kürtaj sebebiniz ne olursa olsun – ve yıllar önce veya yakın zamanlarda olsun – bir gün anne olma şansınızı etkileyeceği anlamına gelmez.

Kürtajınızın, tekrar hamile olma şansınızı etkilemiş olabileceği konusunda endişelenmeniz tamamen doğaldır, ancak Birleşik Krallık’ta yapılan bir araştırma, anormal durumlar dışında vakaların büyük çoğunluğunda, kürtaj sonrası hamilelikte sorun çıkmadığını ortaya koydu. Tabii ki, herhangi bir ameliyatta olduğu gibi kürtajda da, doğurganlığınızı veya gebeliğinizi etkileyebilecek komplikasyonların ortaya çıkma ihtimali az da olsa vardır. Bu ihtimaller nadir olarak görülse de, risklerin ne olduğunu bilmeniz faydalıdır.

Risk faktörleri

Kürtaj operasyonunun ilk adımı serviksin (rahmin vajinaya açılan kısmındaki kaslar) genişlemesidir. Sıkı bir serviks durumunda serviksi genişletmek için daha fazla kuvvet kullanılmalıdır. Bu işlem dokuyu travmatize edebilecek şekilde sert uygulandığında serviksin zayıflamasına neden olur ve bu durum düşük veya erken doğumla sonuçlanabilecek gebeliklere neden olabilir.

Tekrarlayan düşükler riski

Birkaç kürtaj yaptırdıysanız, bu operasyonlardan sonra enfeksiyon geçirme riskiniz yüksektir. En kötü senaryo ise, fallop tüplerinin operasyonların ardından tıkanmasıdır. Tüpler tıkanırsa, yumurta ve sperm karşılaşamaz ve doğal olarak bir gebelik durumu meydana gelemez.

Komplikasyonlar

Kürtaj işleminden sonra çok fazla acı çekmemelisiniz. Eğer operasyonun ardından fazla acı çekiyorsanız, uzun süren sonuçlardan kaçınmak için bir uzmana görünün.

Kürtajın ardından yaşanan güçlü mide ağrıları, rahimde bırakılmış bazı parçaların varlığı anlamına gelebilir. Bu durum uzun süren kanamalar, anemi ve halsizliğe, veya muhtemelen enfeksiyona, boru tıkanıklığına neden olabilir.

Küçük bir ihtimal olmasına rağmen, kürtaj sırasında rahmin astarlanmasına zarar gelebilir. Bu, gebe kalmayı zorlaştırabilir.

Düşünmek

Kürtaj yaptıktan sonra tekrar hamile kalmadan en az bir ay önce beklemelisiniz. Çünkü vücudunuz çok yoruldu ve başka bir hayata başlamadan önce dinlenmek için zamana ihtiyacı var. Uzmanlar rahim astarının başka bir bebeğe hayat vermeden önce tamamen iyileşmesi gerektiğini söylüyor. Kanama genellikle iki ila üç gün sürer ancak daha uzun süre devam ederse ve ağır ise, hekiminize danışmalısınız.