Limon ve Karbonat Mucizesi

0
1464
limon ve karbonat

Limon ve karbonat karışımının kullanıldığı pek çok alan duymuşsunuzdur. Karbonat baz, limon asidiktir ve bu iki madde birbirine karıştırdığında, sadece birbirlerini dengelemekle kalmazlar, aynı zamanda her türlü ev ve kişisel bakımda kullanan güçlü bir karışım haline gelirler. Bu içerikte limon ve karbonat karışımını kullanabileceğiniz çeşitli alanlar ve limon karbonat karışımı faydaları hakkında bilgi vereceğiz.

Lekeleri Çıkarın
İçinde gıda sakladığınız her türlü materyalden kaplar kurumuş, yapışmış, inatçı lekelerle kaplanırsa, limon ve karbonat bu lekeleri mükemmel bir şekilde temizleyecektir. Temizlemek istediğiniz kabı sıcak su ile biraz nemlendirin ve üzerine önce karbonat sonra limon suyunu ekleyin. Lekeleri biraz kazıdıktan sonra durulayın ya da daha inatçı lekeler için bir gece beklettikten sonra yıkayın.

limon ve karbonat

Lavabolarınızı Temizleyin

Banyo temizliğinde oldukça etkili sonuç alacaksınız. Önce lekeleri su ile nemlendirin. Ardından üzerine bir miktar karbonat ekleyerek bir sünger ile ovun. Biraz beklettikten sonra limon dilimleri ile ovalayın. Limon ve karbonat özellikle pas lekeleri için oldukça faydalı bir alternatiftir. Ovalama işleminin ardından su ile yıkayın.

Saç Kepeklerini Yok Edin

Karbonat ile limon suyunu karıştırarak macun kıvamına getirin. Saç derinize sürün ve 2 dakika bekletin. Ardından bol su ile durulayın. Bu işlemi haftada 2-3 kez tekrarlayın. Kepek probleminizin yavaşça ortadan kalktığını göreceksiniz.

 

limon ve karbonat

Dişlerinizi Beyazlatın

Yine limon ve karbonatı karıştırarak macun haline getirin. Diş fırçanız üzerine bir miktar bu macundan alarak dişlerinizi fırçalayın. En fazla 1 dakika süren bu işlemden sonra dişlerinizi bol su ile durulayın. Haftada 1-2 kez bu işlemi tekrarlayın. Ancak fazla uygulanması dişlerin ve diş etlerinin aşınmasına neden olabilir.

 

 

Yüz Maskesi Yapın

1 çorba kaşığı limon suyu ile 1 tatlı kaşığı karbonatı karıştırarak ortaya çıkan karışımı sivilceye yatkın olan veya yağlanma problemi yaşayan cildinize sürün. 15 dakika yüzünüzde bekletin. Karıncalanma veya yanma hissi normaldir. Ardından bol su ile yüzünüzü yıkayın ve yüzünüzü muhakkak nemlendirin. Düzenli kullanım ile cildinizdeki sivilce probleminin ve yağlanmanın azaldığını göreceksiniz.

Takılarınızı Parlatın

Bu yöntem en çok gümüş takılar üzerinde etkili oluyor. Kararan takılarınızın üzerine biraz karbonat dökün ve birkaç damla limon sıkın. Ardından eski bir diş fırçasıyla takıları fırçalayın. Bol su ile yıkayın ve ardından kurutun.