Lohusalık Döneminde Anne Vücudunda Görülen Semptomlar

0
1036
lohusalık dönemi

Lohusalık dönemi, kadınların doğum sonrasındaki ilk 6 haftasına verilen isimdir. Annenin toparlanma süreci olarak tanımlanabilir. Bu süre içerisinde kadın vücudunda çeşitli değişiklikler ve düzelmeler görülmeye başlar. Bazı semptomlar lohusalara korku verse de görülen semptomların çoğu olağandır.

Lohusalığın ilk dönemlerinde görülen semptomlar, annenin vücudunun artık normale dönmeye başladığının işaretidir. Artık annelik özellikleriyle donanmaya başlayan kadın vücudunda farklı hormonlar gözlenmeye başlar

-Doğumun ardından lohusa annede loşi (lochia) adı verilen ve rahim içinden gelen bir sıvı görülür. Hafif kanlı olabilen bu sıvı içerisinde doku parçacıkları da bulunur ve ilerleyen zamanda sıvının 4. haftada rengi açılarak ortadan kaybolur.

-Rahim gittikçe küçülmeye başlar. Hamilelik boyunca 11 cm civarında genişleyen rahim, doğumun ardından küçülmeye başlar. Lohusalığın ilk haftalarında elle hissedilen rahim, 6.haftanın sonunda gebelik öncesindeki durumuna döner.

-Hamilelik süresinde dolaşım ve boşaltım sistemlerinde görülen değişiklikler eski haline dönmeye başlar. El ve ayaklarda sıklıkla görülen şişlikler ve ödem sorunu ortadan kalkar.

-Vajina ve rahim ağzının doğum esnasında uğradığı değişiklikler düzelmeye başlar. Rahim ağzı yuvarlak şeklini kaybederek yassı bir hal alır, vajina ise eski haline döner ancak eski gerginliğine kavuşamaz.

-Memelerden süt salgılanmaya başlar, miktarı ilk 3 günden sonra artar. Bazı anneler bu süre içerisinde sütünün olmadığını, çocuğunun doymayacağını düşünür ancak korkulacak bir durum yoktur. Süt salgısının miktarı bebek emmeye çalıştıkça artacaktır.

-Doğum yapan lohusa, bu süre içerisinde emzirmenin de etkisi ile gebelikte aldığı kiloların bir kısmını vermeye başlar.

-Doğumda başlayan rahim kasılmalı lohusalık döneminde de devam eder. Doğumdan sonra geçen ilk 12 saatte bu kasılmaların şiddeti oldukça fazladır ancak 2-3 gün içerisinde ağrılar ve kasılmalar ortadan kalkar.

-Doğumun gerçekleşmesi ile plasentanın vücuttan atılmasının ardından plasentanın uterusa yapıştığı alan küçülmeye başlar ve dolayısıyla bu bölgede bulunan ve açıkta kalan damar uçlar kapanır. Bu kapanma ile doğum sonrasında gerçekleşen kanamalar azalır. Uterusun bu durumu 6 hafta içerisinde düzelme gösterir. Eğer bu süreden sonra da şiddetli kanamalar devam ediyorsa doktora başvurulmalıdır.