Mahremiyet Eğitimi Çocuklara Nasıl Verilmeli

0
1778
mahremiyet

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi Neden Önemlidir?

Günümüzde çocuk istismarının giderek artışı endişe yaratmakta bu yüzden çocuğun güvenliği için uygun bilgilerin zamanında doğru bir dille aktarımı çok önemlidir. Çocukların sağlıklı gelişimleri açısından merak ettikleri cinsel konuların doğru şekilde anlatımı, hala bu konuların tabu halinde olan toplumlarda biraz daha zor bir hal alıyor. Doğru bir cinsel eğitim konusunun en temel başlığı olan mahremiyet eğitimi çocuğa öğretilmelidir.

mahremiyet eğitimiYaşa Göre Mahremiyet Eğitimi Nasıl Olmalı?

Okul öncesi çocuğa öğretilecek cinsel eğitim ile ilgili kavramlarla, okul ya da ergenlik çağındaki çocuğa öğretilecek kavramlar farklıdır. Okul öncesi çocuklarda gerçeklik duyusu yeterince gelişmemiştir. Bu yaşlarda cinsellik içeren bir harekette bulunduğunda,bunu fark eden anne babanın gösterdiği tepki kilit noktadır. Çünkü çocuk için bu hareketler cinsel bir eylem değil, yeni ve değişik bir şeydir. Eğer anne babanın paniklediğini görürse bu hareket onun için daha da ilginç bir hal alır ve hareketi yapmaya devam eder. Böyle durumlarda anne ve babalar nötr kalmayı başarabilir ve çocuğun ilgisini başka alanlara çekebilirse çocuk da bir süre sonra bu hareketten vazgeçer.

Mahremiyet Eğitimine Ne zaman Başlanmalı?

Çocuğunuz 2 yaşına geldikten sonra cinsel eğitim ile ilgili konulara başlayabilirsiniz. Doğru bir cinsel eğitim için çocuğa mahrem alanları öğretilmeli. Okul çağındaki bir çocuk evde çıplak dolaşıyorsa bu çocuğa neyin mahrem olduğunu öğretmek mümkün olamayabilir. Mahremiyet eğitimi ile ilgili yapılacak konuşma, ilk olarak güvenli ve sakin bir ortamda gerçekleştirilmeli. Ebeveyn kendini rahat hissetmeli ve günlük sıradan bir konuymuş gibi konuşmalı. Bu noktada yapmanız gereken bazı önemli noktaları şöyle sıralayabiliriz;

  • Banyo yaptırırken vücudundaki mahrem bölgeleri nereler olduğu  gösterilmeli ve bu bölgeleri şuan temizlemek için gördüğünüzü, normalde kimsenin görmemesi gerektiğini yumuşak bir dille anlatın.
  • Bu özel bölgelerin kendisine özel olduğunu belirtin ve aynı zamanda kendisininde başkasının bu özel bölgelerine izin verse ya da istese bile dokunmaması gerektiğini açıklayın.
  • Yetişkin, çocuk dahil kimsenin vücutlarına zarar vermeye veya acıtmaya hakkı olmadığını ve kendi bedenlerini korumalarının onların hakkı olduğunu anlatmalısınız. Bunun içinde polis, doktor, öğretmen, komşu, kardeş ve hatta babasının dahi olduğunu belirtin.
  • Sosyal ortamlarda başkalarıyla sarılmaya, öpüşmesi veya tokalaşması için zorlamayın.
  • Güvenlik konusunda hislerine güvenebileceğini belirtin.
  • Başka kişilerin kendisinden sizlere karşı sır saklamasını istemesi durumunda bunu asla yapmaması gerektiğinin altını çizin.
  • Birileri kendisini incittiği zaman size bu durumdan bahsetmesi durumunda başlarının derde girmeyeceğini anlatın.

Bu konuşmaları zaman zaman tekrarlayın ve bu konular hakkında çekinmeden size soru sorabileceklerini mutlaka belirtin. Konuşmayla ilgili ne öğrendiklerini sorun.

Bir önceki ”Marşmelov Testi Ve Sonuçları Nelerdir?‘ adlı yazımızda çocuklara kazandırılması gerekli öz kontrol becerisinin nasıl kazandırılacağı ve önemi yapılan marşmelov testiyle anlatılıyor.