Meme Kanseri Olan Meme Nasıl Görünür?

0
761

Meme Kanseri Olan Meme Nasıl Görünür?

Meme kanseri erken teşhisi ve farkındalığı hakkında birçok kampanya yapıldı. Ancak hiçbiri, şu anda sosyal medyada viral hale gelen “limon ile farkındalık” fotoğrafının sağladığı erişimi ve bilinirliği sağlamadı. Peki bu kampanya ve bu fotoğraf neden tuttu? Çünkü limon görselleri diğerlerinden çok daha açıktı ve konuyu çok iyi özetliyordu.

 

Bu meme kanseri kampanyasının tasarımcısı Corrine Ellsworth Beaumont’tur. Beaumont, kampanyanın nasıl ortaya çıktığını şu şekilde anlattı;

“İki büyükannem de meme kanserinden öldüler. Ve ikincisi öldüğünde, fark ettim ki meme kanseri çok yaygın ve her kadının başına gelebilecek bir olay. Bu olayların ardından, özellikle bir kadın olarak, meme kanseri hakkında daha fazla bilgiye sahip olmam gerektiğini ve bu bilgileri daha fazla insana ulaştırmam gerektiğini düşündüm.”

Beaumont, bu kararı aldıktan sonra kendi göğüsleriyle ne hissedeceğinizi ve bulmak için uğraştıktan sonra, bir mamografinin ne zaman yapılması gerektiği ve meme kanseri olan bir memenin nasıl görüneceği konusunda anlamlı ve bilgilendirici bir görsel hazırlamaya karar verdi.

Corrine daha da araştırmaya başladı ve göğüs görüntüsü sansürü, göğüs tartışması korkusu ve cehalet gibi engelleri aşan mesajını göstermenin bir yolunu buldu.

meme kanseri teşhisi

Neden Limonları Kullandı?

Corrine’in mesajını göstermek için göğüslere ihtiyacı vardı, ancak özellikle sosyal medyada açık açık göğüs görselleri kullanamayacağı için bir alternatif buldu ve göğüslerin yerine kullanabileceği en iyi objenin limon olduğuna karar verdi.

“Aslında limonlar bir kadın göğsüne benziyor, cildi ve gözenekleri ve bir meme başı bile var. İç kısmı da aynı zamanda bir memenin iç anatomisine benziyor, “diyor. Ayrıca Corrine, bir mamografi çektirdiği sırada, doktorunun ona kanserli yumruların limon tohumuna benzer şekilde olduğunu ve zor keşfedildiğini söylediğini hatırladı. Öyleyse bu kampanya için limondan uygun bir obje olamazdı.

 

Corrine, meme kanseri bulguları ve semptomları üzerine yaratmaya çalıştığı farkındalık için doktorlarla konuşmaya başladı ve kütüphanede çalışmak için saatlerce zaman harcadı.

Ve uzun süren çalışmalarının meyvesini aldı. Yaptığı paylaşım Worldwide Breast Cancer Facebook sayfasında yedi milyondan fazla kişiye ulaştı. Gelen yorumlar ise, bu kampanyanın neden bu kadar beğenildiğini açıklar vaziyette;

“Limonlarla yapılan bu kampanya gerçekten samimi bir görüntü oldu. Eskiden yapılan karanlık, neşesiz ve olumsuz kampanyalara benzemiyorlar.”

“İnsanlar bu zamanlarda okumaya gereken önemi vermiyorlar. Bu nedenle, bu görseller uzun metinlere gerek duyulmadan yalnızca bakarak tüm sorunu açıkladığı için viral haline geldi. Bu görsellerle insanlar bir dakika içinde, meme kanseri semptomlarını öğrenebilirler.

Corrine’in çalışması meme kanseri bilincini geliştirmenin en etkili yollarından biri olarak alkışlanmış durumda.