Meme Kanserinde Kendi Kendine Meme Muayenesi Yapmanın Önemi

0
264
kendi kendine elle muayene

Meme kanseri, özellikle kadınlarda, her yaşta görülebilen bir kanser türüdür. Meme kanserinin erken teşhisi yapıldığında, tedavisi diğer kanser türlerine göre oldukça kolaydır. Erken teşhiste ise en önemli yöntem, kişinin kendi kendine meme muayenesi yapmasıdır. Her yaştan kadın, düzenli olarak elle muayene rutini gerçekleştirmelidir. Yapılan çalışmalar, elle muayenenin meme kanserinin erken teşhisinde oldukça etkili olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmalar, düzenli yapılan kendi kendine meme muayenesi yönteminin, meme kanserinden ölen kadın sayısını azalttığını gösterdi ve elle muayeneyi teşvik etmek için farkındalık çalışmaları yapılmaya başlandı. Meme kanserinde ağrı, yanma, şekil bozukluğu gibi durumlar, çok daha sonra görülür, kanser oluşumunda öncelikle kitle varlığı gelişir. Yani ilk belirti, memede hissedeceğiniz sert bir kitlenin varlığıdır. Bunu elle muayene esnasında kolaylıkla fark edebilirsiniz.

Kendi kendine meme muayenesi için bazı ipuçları:

  • Göğüslerinizin normalde nasıl göründüğünü ve hissettiğinizi öğrenmek için ayda bir kendi kendine meme muayenesi yapma alışkanlığı kazanmaya çalışın. Bunu genellikle adet dönemlerinden sonra yapın. Menopozda iseniz, ayın ilk veya son günü gibi hatırlanması kolay bir gün seçin.
  • Bir yumru hissettiğinizi düşünüyorsanız panik yapmayın. Çoğu kadının göğüslerinde sürekli olarak bazı sert topaklar vardır. Şüpheli bir yumru hisseden kadınların sadece % 20’sinde meme kanseri ortaya çıkıyor.
  • Göğüslerinizin nasıl göründüğünü bilin. Ayna karşısında şeklini ve görünüşünü inceleyin. Her ay görünümünde bir farklılık olup olmadığına bakın. Bu farklılıklar, kızarıklık, damarlı görünüm, farklı çıkıntılar, akıntı gibi durumlar olabilir.
  • Kendi kendine meme muayenesi sonuçlarınızı bir yere not alabilirsiniz. Bu göğüslerinizin küçük bir haritası olacaktır ve sertlik veya değişiklik hissettiğiniz yerlerle ilgili bilgiler taşıyacaktır. Özellikle bu notlar, aydan aya göğüsleriniz için neyin “normal” olduğunu hatırlamanıza yardımcı olabilir.

Elle Meme Muayenesinin 5 Adımı

kendi kendine meme muayenesi

1. Adım: Omuzlarınızı ve kollarınızı kalçalarınıza koyarak ayna karşısında göğüslerinize bakın.

Bakmanız gereken şeyler:

  • Boyutları, şekilleri ve renkleri
  • Görünür bozulma veya şişlik olmadan eşit şekilde olan göğüsler

Aşağıdaki değişikliklerden herhangi birini görürseniz, bunları doktorunuza bildirin;

  • Cildi renginde değişiklik, şişlik
  • Pozisyonu değişmiş meme başı veya ters yönde meme başı
  • Kızarıklık, ağrı, şişme

 

 

 

kendi kendine meme muayenesi

2. Adım: Şimdi, kollarınızı kaldırın ve aynı değişiklikleri koltukaltınızda arayın.

3. Adım: Bir veya iki meme ucundan çıkan herhangi bir sıvı bulgusunu arayın (bu sulu, sütlü veya sarı bir sıvı veya kan olabilir)

 

 

 

 

 

 

 

 

kendi kendine meme muayenesi

4. Adım: Sırt üstü uzanın, sağ elinizi kullanarak sol göğsünüze dokunun, sonra da sağ göğsünüzü hissetmek için sol elinizi kullanın. Parmaklarınızı düz ve birlikte tutarak, elinizin ilk birkaç parmağı ile sertçe baskı yapın. Dairesel hareketlerle memenizde sertlik araştırın. Koltukaltınıza ve meme kenarlarına da aynı işlemi yapın.

Tüm memeyi incelediğinizden emin olmak için bir dairesel hareketleri izleyin. Meme ucundan başlayarak göğün dış kenarına gelene kadar daha büyük dairelerde ilerleyebilirsiniz. Parmaklarınızı dikey olarak, sıralarla, çimler biçiyormuş gibi yukarı aşağı hareket ettirebilirsiniz. Bu yukarı-aşağı yaklaşımı, çoğu kadın için en iyi şekilde çalışıyor gibi görünüyor. Göğüslerinizin önünden arkasına kadar tüm dokuyu hissettiğinizden emin olun: Hemen altındaki cilt ve doku için hafif basınç kullanın; Göğüslerinizin ortasındaki doku için orta basınç uygulayın; Arka kısımdaki derin doku için sıkı bir baskı uygulayın. Derin dokuya ulaştığınızda, kaburganıza kadar hissedeceksiniz.

 

kendi kendine meme muayenesi

5. Adım: Son olarak, ayakta veya otururken kollarınızı kaldırarak göğüslerinizi hissedin. Birçok kadın, göğüslerini hissetmenin en kolay yolunun, cildin ıslak ve kaygan olduğu zaman olduğunu söylüyor, bu yüzden duşta bu adımı uygulayabilirsiniz. Adım 4’te anlatılanla aynı el hareketi ile göğsünüzün tamamını kontrol edin.