Mucizevi Bir Hikaye: Anne Karnındaki Bebeğin Tümörü Alındı!

0
1282
bebek tümörü

Mucizevi Bir Hikaye: Anne Karnındaki Bebeğin Tümörü Alındı! Katie Rice, 20 haftalık ultrason randevusu için doktoruna gittiğinde, tek amacı aslında bebeğinin cinsiyetini öğrenmekti. Ancak Katie, ultrason muayenesinde yürek burkan haberler aldı: Bir dizi tarama yaptıktan sonra Katie’in doktoru kendisine ve eşi Mike’a bebeğin kalbinde bir kütle bulunduğunu söyledi. Kitle, “intraperikardiyal teratom” adı verilen, çok nadir görülen ölümcül bir tümördü. Bu hikaye harap edici olsa da, inanılmaz bir olayla sonuçlandı.

Katie ve Mike, Philadelphia Çocuk Hastanesi’nde yapılan muayeneler sonucunda, doktorların kendilerine ilettiği,  riskli bir cerrahi prosedür izlemeye karar verdiler; doktorların ilettiğine göre, ameliyat daha önce hiç başarılı olamamıştı. Bu prosedür, bebek hala anne karnındayken, kalbindeki tümörün alınması operasyonuydu. Katie ve Mike, tüm bu risklere karşı ameliyatın gerçekleşmesine karar verdiler. Söz konusu doktorlara göre, hızlı bir şekilde müdahale etmedikleri takdirde bebek hayatta kalamaz, anne karnında ölürdü. Katie işlemin gerçekleşmesine karar verdiğinde 24 haftalık hamileydi ve doktorlar bebeğin tümörünün hızla büyüdüğünü söyleyebiliyorlardı.

Kardiyolog, cerrah ve doğum uzmanlarından oluşan bir ekip, tüm bu olumsuzluklara rağmen mucizevi bir şey yapmayı başardılar: Bebek hala Katie’nin rahmindeyken kalbindeki tümör alındı.

Yapılan işlem ne kadar başarılı olsa da, tehlike burada bitmiyordu. Operasyona katılan doktorlardan biri olan cerrah Holly Hendrick, “Birkaç ay içinde aynı tanıya sahip bazı vakalarla daha karşılaştık ve gerçekten üzücü sonuçlar aldık.” demişti. Yani bebeğin doğumuna kadar geçecek süre çok önemliydi. Bebek, kalbindeki tümör alınmasına rağmen yine de anne karnında ölebilirdi.

mom-with-baby-tucker

Ancak her şey yolunda gitti ve Katie, oğlu Tucker’ı 2013’te doğurdu. Tucker, hikayeyi daha da şaşırtıcı hale getiren sağlıklı bir bebek olarak doğmuştu. Tucker, doğduğunda kalbiyle alakalı hiçbir problem belirtisi göstermiyordu. Fakat Tucker’ın doktorları”Hâlâ bilmediğimiz çok şey var. Tucker, utero ameliyatında hayatta kalan ilk bebek, bu yüzden büyüdükçe onu yakından takip edeceğiz. Öğrendiğimiz her türlü bilgi, yaygın ve nadir doğum kusuru olan çocuklar için yeni tedaviler geliştirme konusundaki çabalarımızı geliştirir. Tucker’dan çok şey öğrendik – hala bize öğretmesi gereken çok şey var. ” şeklinde açıklamalar yaptı.