Mutlu Bebek Nasıl Olur?

0
725

Mutlu bebek nasıl olur? Delicesine ağlayan, hiçbir şekilde susturulamayan bir bebekle muhakkak karşılaşmışızdır. Bu hal içerisinde olan bebekler hakkında muhakkak “bir sorunu var” diye düşünmek kaçınılmazdır. Aslında bebeklerin tavırları, ağız hareketleri, ağlamaları aslında rahatsızlıklarını ortaya koyan bir tepkidir.  Kıpır kıpır hareketler, jestler ve acıktığında ağızlarını açıp kapatmaları aslında bir ihtiyaçları olduğunun göstergesidir, amaç burada dikkat çekmektir, eğer bebek dikkat çekmezse ağlar.

Elbette, ağlayan bir bebek gördüğümüzde onun mutsuz olduğunu düşünürüz. Ancak bir bebek, konuşma yetisine sahip olmadığından dileklerini ve isteklerini ağlayarak dile getirirler. İlk 6 ay, bebeğin her türlü ihtiyacı hemen karşılanmalıdır. Ancak bebeğinizin gerçekten tüm ihtiyaçlarının karşılandığından ve mutlu bebek olduğundan emin olmak isterseniz, şu yöntemleri izleyebilirsiniz.

 

mutlu bebek

Bebeğe Anne Karnındaki Rahatlığını Sağlayın

Bebeğiniz 9 ay boyunca anne karnındaki sıcaklığa, sessizliğe ve rahata alıştı, geldiği bu yeni, kalabalık ve gürültülü ortam onu rahatsız etmiş olabilir. Onu bu rahatsızlıktan korumak için sessiz ortamlara sokup, sessizlikte rahatlamasını sağlayın.

Sarılıp Okşayın

Birçok çalışma, yavaş ve nazik okşamanın bebeklerin stres hormonu olan kortizol seviyesini düşürerek, emilimini kolaylaştıran ve bağlanmayı teşvik eden iyi hissi veren bir hormon olan oksitosin üretimini uyararak emniyetli ve rahat hissettiklerini ortaya çıkarmıştır . İlk aylarda çok fazla fiziksel temasın olması önemlidir. Bebeğinizin neye benzediğini ve neleri sevmediğini gözlemleyin ve sonra onun liderliğini takip edin. Ten tene temastan kaçınmayın, özellikle emzirirken. Biberon ile besliyorsanız, gömleğinizi yukarı çekip bebeğinizin çıplak gövdesini göbeğinize tutarken onu besleyebilirsiniz. Banyo zamanında, kafa derisine, karnına, kollarına, bacaklarına, ellerine ve ayaklarına, seviyorsa hafifçe masaj yapın.

Güzel Uyumasına Yardımcı Olun

Uykusu gelen bir bebek huysuz ve mutsuz görünecektir. Bir bebeğin ağlamasında ve huysuzlanmasındaki en büyük etken uykusunun gelmiş olmasıdır. Bilmelisiniz ki huzur dolu bir bebeğin en büyük kriteri uykusunu güzelce almış olmasıdır.

Bebekler kurutma makinesi, elektrik süpürgesi gibi aletlerin çıkardığı seslerden hoşlanırlar. Bu yüzden uykuya dalmaya çalışırken bu seslerin ortamda hafifçe bulunmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca uykuya dalarken yanında olmaya gayret edin.

Vücudunu Kontrol Edin

Maalesef bebekler konuşmazlar, bu yüzden bazen onu huysuzluğa konu hakkında dikkatli olmalısınız. Uyuduğu, karnı tok olduğu, gaz çıkardığı, altı değiştiği veya ateşi olmadığı takdirde mutsuz görünüyorsa, vücut kontrolü yapın. Giysilerinin bebeğinizin hassas cildini tahriş etmediğinden emin olun ve birinin etrafından sarılı bir saç olması durumunda parmaklarını ve ayak parmaklarını kontrol edin. Bebeğinizin rahatsız olup olamayacağını görmek için normalde onu mutlu eden bir şey yapmanızı önerir. Belki bir masaj yapın, onu sıcak bir banyoda bırakın ya da en sevdiği bebek salıncağında onu sallayın.