Nedir Bu Cinsiyet Partisi?

0
3530

Son zamanlarda sosyal medyada sıklıkla karşımıza çıkmaya başlayan yeni bir olgu var; “cinsiyet belirleme partisi.” Cinsiyet Belirleme Partisi, genç anne- baba adayları için yeni ve eğlenceli bir uygulama olarak dikkat çekiyor.
“Bebeğe Hoş Geldin” partilerinin ardından şimdi de cinsiyet öğrenme partileri yeni nesil annelerin gözdesi oldu.
Avrupa’dan ithal ettiğimiz bir gelenek olan Gender Reveal Party’de anne- baba adayları; dünyaya gelecek çocuğun cinsiyetini aile bireyleri ve yakın arkadaşlarıyla bir araya geldiği bir organizasyon sırasında öğreniyor. Bebek cinsiyetinin öğrenilmesini bir tören haline getiren bu eğlenceli partilerde birbirinden farklı birçok uygulama kullanılabiliyor.

Parti organizasyonu; cinsiyet anne-babalara sürpriz olacağı için genellikle ebeveynlerden birinin yakını tarafından düzenleniyor.
Cinsiyet öğrenme partisinin içeriği şu şekilde; ultrason sonrası bebeğin cinsiyeti anne ve baba yerine başka bir yakınına söyleniyor. Cinsiyeti öğrenen kişi, buna göre bir parti düzenliyor. Bebeğin kız mı erkek mi olacağını bilen tek kişi; partide cinsiyetin öğrenilmesinde kullanılacak çeşitli sürprizlerden birini tercih ediyor.
Kız çocuğun pembe; erkek çocuğun ise mavi renkle sembolize edildiği bu organizasyonda uygulanan yöntemlerin en popülerleri şu şekilde;

Pasta Kesilmesi: Bebeğin cinsiyeti, doktor tarafından bir kâğıda yazılarak kapalı bir zarfa konuluyor. Anne- baba adayları bu zarfı bir pastacıya götürerek; içinde yazan cinsiyete göre bir siparişte bulunuyor. Bebeğin cinsiyeti kızsa, içi pembe renkte; erkekse mavi renkte olan bir pasta yapılıyor. Anne baba, cinsiyet öğrenme partisinde; önlerine getirilen pastayı keserek, içinden çıkacak kremanın rengine göre bebeklerinin cinsiyetini öğrenmiş oluyor.

Balon Kutusu: Bebeğin cinsiyetini öğrenen bir kişi, anne babanın önüne; içi uçan balonlarla dolu bir kutu getiriyor. Ebeveynlerin, önünde duran büyük kutunun kapağını açmasıyla birlikte mavi ya da pembe balonlar havaya uçuyor.

Yumurta: Bu uygulamada birden çok yumurta kullanılıyor. Yumurtaların bir kısmı mavi, bir kısmı ise pembe ve aralarından yalnızca bir tanesi gerçek yumurta. Anne- baba bir pembe bir mavi yumurtalardan alarak sırayla kırmayı deniyor. Kırılan yumurtanın dışı hangi renkse, bebeğin cinsiyeti ona göre öğrenilmiş oluyor. 

Paintball: Bebeğin cinsiyetini temsil eden renkte boya; bir balon ya da bir tabanca içine dolduruluyor. Anne- baba adayları; balonu patlattığında ya da tabancayı sıktığında ortalık hangi renge bulaşıyorsa bebeğin cinsiyetinin o olacağı belirleniyor.