Öksüren Çocuğun Ayaklarına ve Göğsüne Vicks Sürmek Zararlı mıdır?

0
28426
öksüren çocuğa vicks sürmek zararlı mıdır

Öksürük, sağlıklı çocuklarda bile, mevsim değişikliği olarak kaçınılmazdır. Ancak öksürük birkaç gün bir ya da iki hafta sürerse (veya daha uzun!), bu süreden sonra endişelenmeniz doğaldır. Özellikle 10 gün veya daha uzun süre çocuğunuzun öksürüğü devam ederse, doktorunuza, evinizdeki bir çare için ilaç dolabınıza bakmayı düşünebilirsiniz.

Evde yapılan en popüler öksürük tedavilerinden biri, Vicks VapoRub‘u çocuğunuzun ayaklarının alt kısmında ve gece göğüslerine sürmek, 30 saniye boyunca sıcak bir havluyla kaplamak ve bunu birkaç kez tekrar etmektir. Tuhaf gelse de, bazı ebeveynler sabahları sabaha karşı çocuklarının öksürüklerinin azaldığına yemin ediyorlar. Ancak bu sihirli krem gerçekten çocuğunuzun öksürüğünü en kısa sürede geçirecek en faydalı yöntem midir?

 

Elbette değil! Uzmanlar Vicks’in öksürüğe neden bu kadar hızlı etki ettiğini şöyle açıklıyor:  “Vicks VapoRub içinde bulunan mentol kokusu, sıcaklığı ve kokusu burun ve üst solunum yollarındaki reseptörleri tetikler. Aslında solunum yollarını açmaz ya da mukus parçalanmaz, ancak mentol beyninizi hava yollarının açıldığını düşünerek kandırır ve rahatlama hissedersiniz.”

Görülen o ki Vicks kullanımı, tedavi yerine anlık rahatlama sağlıyor. Aslında Vicks kullanımında yapılması gereken şey, Vicks’in mentol kokusunu soluyabilmek ancak sınırlı miktarda! Fazla mentol kokusu, çocuklarınızda ters etki yaratabilir. Bu nedenle bir fındık büyüklüğünde Vicks’i çocuklarınızın göğsüne masaj yaparak uygulamak, hem solunum yollarında rahatlama sağlayacak hem de mentol kokusunu gereken düzeyde almasına yardımcı olacaktır.

 

 

Çocuğunuzun öksürüğü şu özelliklere sahipse, doktorunuza danışın;

 

 

  • Öksürüğü ateş ve balgam takip ediyorsa,
  • Çocuğunuzun nefes alması zorlaşıyorsa,
  • Öksürük uykusuzluk ve yutma zorluğuna yol açıyorsa,
  • Çocuğunuz 3 aylıktan küçükse