Bebeğinizin Bayılacağı Eğlenceli Parmak Yiyecek Tarifleri

0
705

Bebeğinizin Bayılacağı Eğlenceli Parmak Yiyecek Tarifleri. Ek gıdaya geçen bebekler için özellikle son günlerde oldukça popüler olan, faydalı bir yöntem BLW (bebek liderliğinde beslenme) anneler tarafından benimsendi. BLW temelde bebeğin elleriyle kendi kendine kavrayarak, gıdaları püre haline getirmek yerine daha sert bir şekilde servis ederek bebeğin ısırarak ya da ezerek tüketmesine dayalı bir yöntem. BLW yönteminde bebekler, el göz koordinasyonunu, el becerilerini geliştiriyor, zorlama olmadığı için yemek yemekten keyif alıyor. Bu şekilde servis edilen yiyeceklere de parmak yiyecekler deniyor. Peki bebeklerinize bambaşka ve eğlenceli parmak yiyecekler sunarak, onların yemekten çok daha fazla keyif almasını ister misiniz? Cevabınız evet ise, buyurun bu içeriğe. İşte en eğlenceli parmak yiyecek tarifleri! (İçerikteki malzemeler ve görseller fikir olması açısından tasarlanmıştır. Siz bebeğinizin damak tadına göre daha farklı malzemelerle bu tabakları hazırlayabilirsiniz.)

 

parmak yiyecek tarifleri

Tavşan Kardeş

Tavşan kardeş tatlı vakti için yanınızda!

Malzemeler:

Tercihinize göre pişmiş yulaf veya pankek

2 adet küçük çilek

1 muz

Yarım elma

5 yaban mersini

Pişirdiğiniz yulaf ezmesi veya pankek tavşanımızın kafasını oluşturacak. Muzdan iki yuvarlak dilim alın ve bu dilimlerle gözleri oluşturun. Kalan muzu ikiye kesin ve bunlarla kulakları yapın. Yarım elmayı çok ince dilimleyin ve bunlarla bıyıkları oluşturun. Çileklerin birini hemen elma bıyıkların altına ağız olması için diğerini de elmaların üzerine burun olması için koyun. 2 yaban mersinini gözlere, kalan 3’ünü ise en alta papyon görevi görmesi için koyun. Leziz tavşanınız hazır!

 

parmak yiyecek tarifleri

Sevimli Tırtıl

Malzemeler:

1 salatalık

2 adet çok küçük, tercihe göre salçalı pankek

Tane mısır

Kırmızı biber parçaları

Bir küçük marul yaprağı

Kereviz sapı

Salatalığı dilimleyin ve tırtılın gövdesi için arka arkaya dizin. Tırtılınızın kafasını oluşturacak pankeklerden birini en başa koyun. Kereviz sapını ince uzun kesin, ikiye bölün ve pankeklere anten şeklinde oturtun (kereviz sapı yerine aynı işlevi görecek başka bir materyal kullanabilirsiniz) Kırmızı biberi çok küçük kare parçalar şeklinde kesin ve bir kısmını tırtılın ayakları için, iki parçasını da gözler için kullanın. Pankeklerden diğerini tabağın en tepesine güneş olarak koyun ve mısır tanelerini bu güneşin etrafına, güneş ışığı gibi dizin. Son olarak küçük marulu, tırtılın ağız bölgesine doğru koyun.

 

parmak yiyecek tarifleri

Martı

Malzemeler;

Bir adet organik bebek bisküvisi (kendinizde yapabilirsiniz. Tarifi bu linkte!)

1 muz

1 çilek

1 avuç yaban mersini

Bebek bisküvisini tabağa koyun, bu martımızın gövdesi olacak. Muzu ortadan ikiye bölün ve burada 2 adet ince uzun parça çıkarın. Bu parçaları bisküvinin sağ ve sol tarafına koyup kanat oluşturun. Muzdan küçük 6 parça çıkarın ve bunları bisküvinin gövdesine koyun. İki yaban mersinini göz olarak bisküvinin tepesine koyun ve hemen altına yarım çileği koyun. Tabağınızın altını yaban mersinleri ile deniz olarak tasarlayın.