Polikistik Over Sendromu Nedir?

0
951
Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromu, genç kızları ve kadınları etkileyebilecek yaygın bir sağlık problemidir. Polikistik over sendromuna neden olan sebepleri kimse gerçekten bilmese de, kadınların hormonlarındaki bir dengesizlikle ilişkili olduğu düşünülüyor.

Hem kızlar hem de erkekler kendi cinsiyetlerine göre hormonları üretirler, ancak farklı miktarlarda bulunurlar. Kızlarda, yumurtalıklar östrojenprogesteron ve androjen gibi hormonlar üretir. Bu hormonlar yumurta bırakıldığında bir kızın menstrüel döngüsünü ve yumurtlamasını düzenler. Androjenler bazen “erkek hormonları” olarak adlandırılsa da, her dişi onları üretir.

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik over sendromunda kadınların yumurtalıklarında normalden yüksek androjenler üretir ve bu yumurta oluşumu, adet döngüsüne müdahale edebilir. Bazen yumurta olgunlaşması yerine, sıvı dolu küçük keseler olan kistler gelişir. Yumurtlama sırasında serbest bırakılan bir yumurta yerine, normal adet döngüsü sırasında olduğu gibi, kistler yumurtalıklarda birikir ve büyüyebilir. Polikistik over sendromu yaşayan kızlar, her ay yumurtlamadığı için düzensiz dönemlere sahip oldukları bilinir.

 

Uzmanlar, polikistik over sendromunun gerçek sebebinin ne olduğu konusuna bir açıklık getirememişlerdir. Am araştırmalar polikistik over sendromumun artışının, vücutta insülin üretimi ile ilişkili olabileceğini açıklıyor. Polikistik over sendromu yaşayan kadınlar aşırı miktarda insülin üretebilir ve bu da insülin üreterek fazladan erkek hormon salgılar. Polikistik over, genetik özellik gösterebilir yani ailenizde bu sorunu yaşayan bir kadın varsa diğer kuşaklarda da görülebilir.

Polikistik Over Sendromunun Belirtileri

  • Çok ağır veya düzensiz periyotlar
  • Kilo alma, obezite veya bir kilo verme zorluğu
  • Saç dökülmesi
  • Sivilce ve tıkanmış gözenekler
  • Boyun, koltuk altı, ya da göğüsler etrafında kararmış, kalınlaşmış deri
  • Yüksek tansiyon, yüksek kolestrol veya diyabet

Polikistik Over Sendromunun Tedavisi

Bir kadın kilolu veya obez ise, doktor kilo vermesini önerir. Kilo kaybı, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi polikistik over sendromu ile ilişkili sağlık koşullarının çoğunu azaltmada çok etkili olabilir. Bazen kilo verme tek başına hormon seviyelerini normale döndürebilir, bu da semptomların çoğunun kaybolmasına veya daha az şiddetlenmesine neden olur.

Bazen doktorlar polikistik over sendromunun tedavisinde ilaç reçete eder. Bir doktor, doğum kontrol hapları ile hormon düzeylerinin normale dönmesini sağlayarak, onun adet döngüsünü düzenler. Doğum kontrol hapları bazı kızların akne ve aşırı saç büyümesine neden olabilir, ancak herkes kız için aynı sonuç söz konusu değildir.

Diyabet tedavisinde kullanılan başka bir ilaç olan metformin, insülin seviyesini düşürebilir. Polikistik over sendromu yaşayan bazı kadınlarda ovülasyon ve androjen düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olabilir. Bu, bir kızın adet döngüsünü daha düzenli hale getirebilir. Metformin ile tedavi edilen bazı kız ve kadınlarda kilo kaybı ve yüksek tansiyon düşüşleri yaşanabilir.