Regl Sancıları İçin Altın Öneriler

0
235
regl sancıları

Regl sancıları, prostaglandin denilen kimyasal seviyelerin artmasıyla ortaya çıkar ve uterus kasılmaları ve ağrıya neden olur. Menstürasyon dönemindeki kadınların yarısından fazlası, her ay bir veya iki gün sancı yaşadığını bildiriyor. Dismenore adı verilen regl sancıları, genellikle ciddi bir sağlık durumunun belirtisi değil, yaşam biçiminizin bir parçasıdır. Bu kasılmalar aslında rahim duvarını regle hazırlar.

Regl sancıları her ne kadar bir süre sonra kesilecek olsa da, başladığı süreçte yaşayan kişiye inanılmaz acılar yaratır. Bazen rahminde çikolata kisti olan kadınlar çok daha fazla sancı çekebilirler. Bu ağrıların dayanılmaz olduğunu biliyoruz, acınızı paylaşıyoruz. Ancak vereceğimiz önerilerle regl dönemini daha ağrısız, daha sancısız ve daha mutlu geçirebilirsiniz!

regl sancıları

  • Beslenme düzeninizi değiştirin: Araştırmalar, beslenmenizdeki yağ oranını azaltıp,  sebzeleri artırmanın regl sancılarının hafifletilmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Düşük yağlı bir diyet aslında vücuttaki genel iltihaplanma seviyelerini düşürür. Az yağlı, sebze ağırlıklı bir diyet, genel sağlığınıza da yardımcı olur, ancak regl sancılarında da gözle görülür bir etkisi olabilir.
  • Tarçını deneyin: Tarçının sancılar üzerinde olumlu etkisi olduğu biliniyor. Bunun için bir bardak sıcak suya, bir tatlı kaşığı tarçın ekleyerek içebilir ya da tarçınlı bitki çayları tüketebilirsiniz. Nane çayı da, krampları engelleyecektir.
  • Sıcak kalın: Sıcak ortamın regl sancıları üzerindeki etkisi herkesin bildiği bir gerçek! Güzel sıcak bir duş alın ve rahatlayın. Adet dönemlerinde sıcak duşun zararlı olduğu bir efsanedir. Sıcak kaslarınızın gevşemesine yardımcı olur. Ayaklarınıza sıcak su torbası koyarak da sancıları dindirebilirsiniz.
  • Magnezyum seviyenizi arttırın: Magnezyum ve B12 vitamini regl sancılarını hafifletir ve sinir, kas sisteminin işleyişini düzenler. Bu sayede kas kasılmaları gerçekleşmeyeceği için sancı da yaşamazsınız.
  • Ağrı kesici: Eğer ağrınız kesilmiyorsa ve herhangi bir mahsuru yoksa, bir ağrı kesici alabilirsiniz. Bu ağrı kesicinin size bir yan etkisi olmayacağından emin olun ve ilacınızı muhakkak bol bol su için.
  • Egzersiz yapın: Bu dönemde spor yapmak, hareket etmek, yürüyüşler yapmak ağrılarınıza çok iyi gelecektir. Bu dönemde hareketli olmanın faydası vardır, kaslarınızı rahatlatır. Ancak gücünüz yoksa yatıp dinlenmek sizin için daha iyi bir fikir olabilir.