Sadece Gebelikte Yaşanan Keyifler – Psikolog Anne

0
768

Sadece Gebelikte Yaşanan Keyifler, gebelik iki yönde de yoğun duyguların yaşandığı bir dönem. Heyecan, korku, mutluluk, üzüntü… Bazen birkaç duygu aynı anda yaşanabiliyor hatta. Tıpkı aynı anda hem üşüyüp hep yanabildiğiniz gibi… Diğer yandan zaman ilerledikçe yaşam konforunun düştüğü de bir gerçek. Gebeliğe özgü negatif deneyimleri bol miktarda duymuşsunuzdur, zira en sık yaptığımız şeylerden birisi de yakınmak.  Ama gebeliği katlanılır ve hatta sonrasında özlenir yapan bazı şeyler de var. Sadece gebeyken yaşayabileceğiniz bazı keyifler… Haydi biraz da onlardan bahsedelim.

Benim için ilk sırada insanların tepkisi yer alıyor mesela. İş yerinde koridorda, ya da sokakta karşılaştığınız insanlar sürekli size gülümsüyor. Hem de öylesine, nezaketen bir gülümseme değil; oldukça sahici. Yüzlerinde sevecenlik, umut karışımı hoş bir ifade görmek mümkün… Hayatımın hiçbir döneminde insanlar üzerinde bu kadar olumlu bir etki bırakmamıştım. Hem de hiçbir şey yapmadan!

İkinci sırada başlıca önceliklerimizden olan yiyecek içecek özgürlüğünü sayabilirim sanırım. Gebeyseniz istediğiniz kadar iştahlı olabilirsiniz, insanların tabaklarına göz dikebilirsiniz, hatta ağızlarından lokmasını alabilirsiniz. Kimse sizi yadırgamaz, yargılamaz, görgüsüzlükle suçlamaz. Yemek yemek en birincil hakkınız sayılır. Tabii ki göbek büyütmek de öyle… Sanırım bir kadının göbeğinden keyif aldığı yegane dönemdir gebelik.

Adabı muaşeretten bahsetmişken, tuvalete yetişememe gibi kimi kaçak verme sorunları da normal zamanlara göre daha az utanç verici oluyor. Yeter ki gerekçeniz yeterince fark edilir olsun. Zaten genel olarak bekleyebilme becerisini gösteremeyeceğiniz varsayıldığından kimi öncelikleri kazanabiliyorsunuz. İnsanlar sıralarını size vermekten mutluluk bile duyabiliyorlar! İlk zamanlar yardım tekliflerini çoğunlukla geri çeviriyordum, insanların iyi niyetini suiistimal ediyor gibi hissediyordum. Sonraları karşılaştığım ısrarlar ve yardımını kabul ettiğim insanların yüzlerindeki memnuniyet ifadesi nedeniyle fikrimi değiştirdim. Sanırım bir gebeye yardım etmek kişinin ruhunda iyileştirici bir etki yapıyor.

Bu saydıklarım ilk etapta aklıma gelen örnekler. Daha birçok konuda da toplum içinde sonsuz bir anlayış ve el üstünde tutulma durumları ile karşılaşmak mümkün. Kimi zaman bu durumdan işkillenmiyor da değilim hani, gebeliğin sonunda nasıl bir şey bekliyor ki, herkes bu kadar şefkat gösteriyor diye. Kötüye yormamaya çalışıyorum. Yaşayıp göreceğiz onu da.

İnsan tabağında ne olduğuna bakmalı sonuçta. Benim bugünlerde tabağımda bunlar var; insanlardan aldığım gülücükler, anlayış göstermeler, ikramlar… Tabi bir miktar yatamama, kalkamama, olumsuzluklara katlanamama, lavabodan çıkamama sorunları da yok değil. Çatalımla kenara ittirsem de dışarı atamıyorum, onlar da menünün parçası. Ne yapalım,hepimize afiyet olsun.