Sadece Hamile Anne Adaylarının Anlayabileceği 10 Eşsiz Durum

0
571

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz o an, içinizi büyük bir sevinç kaplar. Yaşadığınız sevinç ve şaşkınlığa eş başka bir şey yoktur. Ancak hamileliğin annelere yaşattığı tek duygu, hamileliğinizi öğrendiğiniz anda yaşadığınız duygular değildir. İlerleyen dönemlerde hamilelik gelişir, değişir ve ortaya yalnızca sizin gibi anne ve anne adaylarının anlayabileceği bazı durumlar yaşanmaya başlar. Anneler ve anne adayları kendilerini oldukça ilginç olayların içerisinde bulabilirler. İşte yalnızca hamile anne adaylarının anlayabileceği, kimi komik, kimi oldukça zor olan 10 eşsiz durum!

1. Hamile Olduğunuzu Öğrendiğiniz Anda Yaşadığınız Sevinç ve Şok

Belki bu sonucu bekliyordunuz, belki de sürprizdi ancak hamile olduğunuzu öğrendiğiniz ilk anda içinize dolan duyguları tarif etmeye kelimeler olmadığını biliyoruz. Sevinç, şaşkınlık, korku, endişe, hepsi bir arada!

giphy-1

2. Hepsi bir arada demişken… Artık bütün duyguları bir arada yaşamanız kaçınılmaz olacak!

Hamilelik sırasında hormonların tabiri caizse tepe taklak olması, normalden çok daha farklı bir şekilde salgılanması ve değişmesi, çoğu duyguyu bir arada yaşamanıza veya yaşadığınız duyguları uçlarda hissetmenize neden olur. Gülme krizine girmesinin ardından hüngür hüngür ağlayan bir anne adayı görürseniz buna şaşırmayın!

laugh-and-cry

 

3. Mide Bulantısına Merhaba Deyin!

Hamile anne adaylarının en sıkıntılı olduğu konulardan biri mide bulantısı ve kusmadır. Hamilelik sebebiyle artan hormonlar, mide kaslarının ve rahmin gevşemesine neden olur ve buna bağlı olarak kusma refleksi gelişir. Bu dönemde çok sevdiği yiyeceklerin, parfümlerin kokusuna bile tahammül edemeyen hamileler için kusma, kaçınılmaz olur.

nausea

 

4. Vücudunuzdaki Değişimlere Ayak Uyduramayabilirsiniz!

Hamilelik döneminde vücudunuzdaki hormon ve rahminizde yaşanabilecek büyüme, kan dolaşımının hızlanması gibi nedenlerle el, ayak ve yüzünüzde şişlikler oluşabilir. Bir sabah uyandığınızda, akşam ince olan ayak bileklerinizi oldukça şişmiş bir halde bulabilirsiniz ve hatta ayakkabılarınıza bile sığmıyor olabilirsiniz.

swollen-ankle

 

5. Aşerme İsteğiniz Farklı Boyutlara Taşınabilir.

Hamilelik döneminde aşerme dürtüsü ile kadınlarının isteklerinin “biraz” uçuk olabileceğini hepimizi biliyoruz. Ancak, “bebeğimin sağlığı için bunu yemeliyim!” ya da “bebeğimin canı bunu istiyor!” cümleleri ile bu istekler çok masum ve gerekli hale geliyor. Hamile kadınları kırmayın, kış ortasında karpuz istiyorsa bulun! Ne de olsa o iki canlı, değil mi?

 

6. Hava Sıcaklığı Ne Olursa Olsun, Vücut Isınız Yükselebilir

Hızlı kan dolaşımı, hamile anne adaylarının vücut ısısını ısrarla yükseltiyor. Yani kışın ortasında üşürken, birden bire üzerinizdeki her şeyi atmak ve camları açmak isteyeceğiniz bir vücut sıcaklığıyla karşılaşabilirsiniz.

giphy-2

 

7. Bebek Kıyafetlerine Karşı Oluşan İlginiz ve Her Gördüğünüz Bebek Kıyafetini Alma İsteğiniz

Cinsiyeti belli olmasın, etrafta gördüğünüz bütün bebek kıyafetlerini alma isteğinizin olduğunu, ihtiyaç olmasa bile alıp bebeğin doğumu için sakladığınızı biliyoruz. Siz de haklısınız, her biri çok sevimli!

 

200

 

8.  Günde Defalarca Kez Tuvalete Gitme İsteğiniz

Rahmin ve bebeğin büyümesi dolayısıyla idrar torbasına baskı yapması nedeniyle hamile kadınlar, günde defalarca kez acilen tuvalete giderler ve tabi ki uyumaya karar verdiğinizde, bu ihtiyaç daha da artar.

91_urge_incontinence

 

9. Karnınızdaki Hareketliliğin Bebek mi Gaz mı Olduğunu Anlayamamak

Bir süre sonra bebeğiniz gitgide büyümeye başladığında, karnınızın içerisinde yaşanan hareketliliği, gaz hareketliliği ile karıştırabilirsiniz. Hele ki bebeğiniz çok hareketli bir bebekse, tekmeleri gaz ile karıştırmamak için türlü ipuçları belirlemeniz gerekecek.

giphy-3

 

10. Doğumu Sabırsızlıkla Beklemek ve Doğum İçin Gün Saymak

Her ne kadar olumlu ya da olumsuz yönleri olsa da hamilelikte keyif aldığınızı ve bebeğinizi kucağınıza almak için gün saydığınızı biliyoruz. Tüm anne adaylarına bu zorlu süreç için başarılar diliyoruz!

pregnant