Sağlıklı Bebeğin Kaka Rengi Nasıl Olmalıdır?

0
2381
Sağlıklı Bebeğin Kaka Rengi Nasıl Olmalıdır?

Yeni anneler, bebeğinizin doğumunun ardından uzun süreler bebeğin kaka rengi hakkında yorumlarda bulunacaksınız. Bebeğinizin kakasının renk, doku ve kokusu neredeyse her gün değişecek ve ne bekleyeceğinizi, neyi “normal” olarak algılayacağınızı bilmeniz zorlaşacak. Bebeğinizin bezinin renginden endişe duyuyor musunuz? Bebeğinizin kakasının ne sıklıkta bir değişim geçirmesi gerektiğinden emin değil misiniz? İşte bebeğinizin kaka rengi ile ilgili bilmeniz gereken her şey!

 

bebeğin kaka rengi

Hangi Renk Neyi İfade Eder?

Yeni doğan bebeğin kaka rengi genellikle yeşilimsi siyah bir  renkte, dokusu ise katran kıvamında olur. Endişe verici görünmesine rağmen, bu çok normal bir durumdur ve tıbbi olarak mekonyum olarak anılmaktadır. Bebeğinizin daha sonraki kakalarından farklı olarak, anne sütü ya da formül içermez, ancak amniyotik sıvı, mukus ve deri hücreleri de dahil olmak üzere uterustan alınan malzemeleri içerebilir. Alışılandan farklı bir rengi olmasına rağmen, bu kakalar kokmaz, ancak bebeğinizin cildine yapışabilir, bu yüzden bu kakanın iyi temizlenmesi gereklidir. İki ile dört gün arasında, onun kakasının daha az yapışkan ve asker yeşili rengi alacağını fark edeceksiniz . Yine, endişelenecek bir şey yoktur, bu sadece onun anne sütünü veya formülünü sindirmeye başladığı anlamına geliyor.

Bebeğinizin kakası parlak yeşil ve köpüklü ise, bu işlerin çok doğru gitmediğinin bir işareti olabilir. Bu kaka, bebeğinizin yeterli beslenmediği anlamına gelebilir. Bunun nedeni ise, bebeğinizi her göğüste yeterince uzun süre beslememeniz olabilir.

Bebeğinizin kakası sümüksü yapıda ve yeşil çizgilerle dolu ise , bu normal bir kakadır. Bu kaka bebeklerde oldukça yaygındır, ancak enfeksiyon belirtisi olabilir, bu nedenle bebeğinizin bezi birkaç gün dolarsa veya diğer belirtilerle birlikte görürse doktorunuzu arayın.

Bebeğinizi emziriyorsanız, normal, sağlıklı bir kaka sarı / yeşil renkte ve dokusu kremsi bir haldedir. Bebeğinizi formül mama ile besliyorsanız, açık kahverengi renkte olacak ve anne sütü ile beslenen bebeklerden biraz daha katı olacaktır.

Her ne kadar ciddi olmayabilirse de, alerji veya enfeksiyon belirtisi olabileceği için, bebeğinizin kakasında kan fark ederseniz, doktorunuzu aramak iyi bir fikirdir.

Bebekler, katı gıdalara başladıklarında kabızlığa yakalanır. Bu durumlarda karın ağrısı görülür ve kaka sert, çakıl taşı gibi görülür. Bu her zaman endişelenecek bir şey değildir, ancak böyle üç veya daha fazla gün geçiriyorsa, doktorunuza danışın.