Bir An Önce Tanışmanız Gereken Sağlıklı Besinler

0
445
sağlıklı besinler

Bir An Önce Tanışmanız Gereken Sağlıklı Besinler! Tükettiğimiz besinler elbette ilk önce sosyoekonomik durumumuz, coğrafyamız, iklimimiz ve tercihlerimize göre şekillenir. Genel olarak ülkemiz coğrafyasında yetişen besinleri tüketir, kendi damak tadımıza göre seçimler yaparız. Ancak artık farklı coğrafyalarda yetişen besinler dünyanın dört bir yanına kolayca yayılıyor, önceleri “bu ne işe yarayacak” dediğimiz gıdaların faydasına zaman geçtikçe varabiliyoruz. Aslında tükettiğimiz besinler damak tadımızı oluşturuyor ve çoğu zaman yeni besinlere kapalı hale geliyoruz. Ancak, belki ismini az, belki de hiç duymadığımız bazı besinler, umduğumuzdan çok daha lezzetli ve sağlıklı olabiliyor ve damak tadımıza oldukça hitap edebiliyor. Peki bu yeni ve sağlıklı besinler hangileri? Gelin bu besinlerden seçtiklerimize birlikte göz atalım.

 

sağlıklı besinler

Hindistan Cevizi Yağı

Son günlerde adını çokça duyduğumuz hindistan cevizi yağı, bir çok alandaki kullanımı ile göze çarpıyor. Özellikle beyin ve karaciğere olan faydası bilinen hindistan cevizi yağı en çok tatlılarda tercih ediliyor. Ayrıca cilt ve saçlara olan olumlu etkileri de son zamanlarda hindistan cevizi yağının kullanımını arttırdı.

 

 

 

papaya

 

Papaya

Papaya, Meksika ve Orta Amerika menşeili, etli, kavun görünümüne sahip bir meyvedir. A,B ve C vitaminleri açısından zengin, antibakteriyal özellikte, ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiricidir. Papaya kozmetik sektöründe de sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak olgunlaşmamış papaya yemek, rahim kasılmalarına neden olabileceği için hamileler tarafından tüketilmemelidir.

 

 

 

 

sağlıklı besinler

Badem Sütü

Badem sütü, özellikle veganlar ve laktoz intoleransı olan insanlar tarafından tercih edilen bir besin olmasıyla gündeme geldi. Laktoz içermediği ve hayvansal kökeni olmadığı için şişkinliğe sebep olmaz, gaz yapmaz. Ayrıca cilt için oldukça faydalıdır.

 

 

 

 

sağlıklı besinler

Maş Fasülyesi

Ülkemizde Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde daha çok tüketilen maş fasulyesi, son günlerde bir çok restoranın tariflerinin içerisinde kendine yer bulmaya başladı. Lif açısından zengin olması, daha uzun süre tokluk hissi yaratması, protein açısından zenginliği ile maş fasülyesi muhakkak denemeniz gereken bir lezzet.!

 

 

sağlıklı besinler

Chia Tohumu

İşte son günlerin en gözde besini! Yine Orta Amerika menşeili bir besin olan chia, salatalarda, tatlılarda ve bir çok yemek içerisinde kullanılıyor. Omega 3 açısından oldukça zengin olan bu besin, tüketen kişiye enerji sağlıyor, ağrı kesici özellik gösteriyor ve bağırsakları temizliyor. Ayrıca uzun süre tok tutması açısından diyet yapanlar için ideal.