Sıcak Havalarda Çocuk Bakımı Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
524
çocuk bakımı

Sıcak Havalarda Çocuk Bakımı Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler. Yaz sıcakları sonunda başladı. Gün geçtikçe artan sıcaklar yetişkinlere bile sorun yaşatırken, hassas ve narin çocuklarımız için çok daha çekilmez günler yaşatıyor. Ayrıca sıcak havalarla birlikte artan sivri sinekler de çocuklarımız için tehlike oluşturuyor.

Sıcaklar ile birlikte bebeklerimiz su kaybı, isilik, ishal, güneş çarpması gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Özellikle henüz konuşamadıkları için, dertlerini anlatamayan bebeklerimizde görülen değişikliklere dikkat etmemiz gerekir. Peki sıcak havaların olumsuz koşullarından çocuklarımızı nasıl korumalıyız? Sıcak havalarda çocuk bakımı nasıl olmalıdır?

çocuk bakımı

 

Elbette güneşten yararlanmak önemlidir. Ancak çocuklar söz konusu olduğunda çok dikkatli olmalıyız. Güneşli ve sıcak havalar için çocuk bakımı önem arz eder. Çocuklar oyun oynamaya çok heveslidir ve dışarıda olmaktan keyif alırlar. Çocukların güneş çarpması gibi sorunlardan uzak kalması için güneş ışınlarının çok dik açıyla geldiği öğle saatlerinde çocuklarınızı dışarıda tutmamaya çalışın.

Özellikle açık ve hassas tene sahip olan bebek ve çocuklarımızı dışarı çıkarırken muhakkak güneş koruyucu sürmemiz gereklidir. En az 30 faktörlü bir güneş koruyucu kullanmanız faydalı olacaktır.

Sıcak havalarda çocukların da yetişkinler gibi sıvı ihtiyacı artar. Bu nedenle bu ihtiyaçlarının ivedilikle karşılanması gereklidir. Çocuklar su tüketimi konusunda gereken özeni göstermeyebilir, bu nedenle çocuklara su içmeyi sürekli hatırlatmak gereklidir. Henüz 6 aylık bebekler süt ile beslendiği için, sıvı ihtiyaçlarını sütten karşılayabilirler. Bu nedenle bebeklerin düzenli emzirilmesi gereklidir.

 

Eğer tüm dikkatlerinize rağmen çocuğunuz güneş altında olması gerekenden fazla kaldı ve ateş, halsizlik, ishal gibi durumlar görünmeye başladı. Böyle zamanlarda güneş çarpmasından şüphelenmek gerekir. Bu anlarda çocuk bakımı için ekstra yöntemler uygulanır. Bu gibi durumlarda çocuğa serin bir duş aldırmak, güneş altında sıvı kaybı yaşandığı için sıvı takviyesi yapmak, ter ile kaybettiği mineralleri geri kazanmak için yoğurt yedirmek veya ayran içirmek faydalı olacaktır. Ateşi için ateş düşürücü verebilirsiniz. Ancak eğer ateşi çok yükselmiş ve ishali farklı boyutlara taşınmış ise bir uzman yardımı almanız gerekir.

 

çocuk bakımı

Dışarı çıktığınızda çocukların doğru giydirilmiş olduğundan emin olmalısınız. Güneşten koruyucu bir şapka, ince ve doğal kumaştan yapılmış kıyafetler (şile, keten gibi) çocuğun güneş altında daha rahat olmasını sağlar.

Tüm bunlara rağmen çocuğunuzun güneş ışığından faydalanmasını engellemeyin. Öğleden sonra veya öğleden önce çocuğunuzu 1 saat kadar dışarı çıkarıp D vitamini almasını sağlayın.

Deniz suyu, bebeğinizin gelişimi için faydalıdır. Ancak bebeğinizin güneş yanığı yaşamasını engelleyin. Koruyucu kremleri cildine uygulayın ve plajlarda gölgede kalmasını sağlayın. Çocuğunuzun cildinin kuruyup gerilmesini engellemek için cildini nemlendirin.