Sıcak Havalarda Emzirme Yöntemleri

0
353
sıcak havalarda emzirme

Sıcak Havalarda Emzirme Yöntemleri. Havalar oldukça sıcak ve daha da sıcak olacağı zamanları göreceğiz. Bu hava şartlarında annelerin en tedirgin olduğu noktalardan biri bebeklerinin suya ihtiyacı olup olmadığı ve aşırı terleme ve sıvı kaybı yaşarken bebeklerini nasıl rahat emzirecekleridir.

İlk soruyu cevaplamak kolay! Hayır sadece emen, ek gıdaya geçmemiş bebeklerin su içmesine gerek yoktur. Bu bebekler yalnızca anne sütü ile ihtiyaç duydukları tüm besin maddelerini ve sıvıyı alabilirler. Ancak söz konusu anne olduğunda işler biraz değişiyor. Bu hava koşullarında annelerin su kaybetmesi ve devamında susuz kalması, süt miktarını ve kalitesini de etkiliyor.

sıcak havalarda emzirme

Anneler sıcak havalarda, hem terleme hem de emzirme ile sıvı kaybederler. Yani emzirmeden evvel kaybettikleri sıvı miktarının 2 katına ulaşırlar. Bu nedenle emziren annelerin muhakkak ekstra sıvı tüketimi yapmaları gerekmektedir. Aşağıdaki maddeleri uygulayarak, sıcak havalarda bebeğinizi daha kolay emzirebileceksiniz.

  • Bebeğinizi emzirmeye başladığınızda muhakkak yanınızda su bulundurun.
  • Mümkün olduğunca hafif kıyafetler giyin. Emzirirken bebeğinizin üzerinde sadece bebek bez olmasını sağlayın ve kolayca sıyırabileceğiniz ya da çıkarabileceğiniz bir üst giyin. Emzirme sütyenlerini yaz aylarında kullanmayın, çünkü göğüslerinizde aşırı sıcaklık ve terlemeye neden olabilir.
  • Emzirmeyi siz ve bebeğinizin üstü çıplak halde gerçekleştirin ancak cildinizle bebeğinizin cildi arasında bir havlu veya ince bir bez koyun. Bu vücudunuzda oluşacak teri emer ve iki vücut arasındaki temas nedeniyle oluşan ısıyı dengeler.
  • Ya da iki vücudun birbirine deyip terleme ve ısı oluşturmaması için yatarak emzirmeyi deneyin.
  • Emzirmeden evvel ılık bir duş almanız, ani terlemeleri engeller ve vücut ısınızı düşürür.
  • Sıvı alımınıza dikkat edin. Gün içerisinde muhakkak düzenli su tüketimi yapın ve taze, sulu sebze ve meyvelerden vücudunuza takviye yapın. Özellikle karpuz, kavun, şeftali gibi sulu meyvelerde sık sık tüketebilirsiniz.