Sıcak Havalarda Hayatta Kalmak İçin Hamilelere Tavsiyeler

0
880
hamilelere tavsiyeler

Sıcak Havalarda Hayatta Kalmak İçin Hamilelere Tavsiyeler. Gitgide artan sıcaklar çocuk yetişkin demeden herkesi yorarken, hamile kadınlara ekstra sıkıntı veriyor. Değişen hormonlar, alınan kilolar, değişen yeme düzeni, vücutta yaşanan ekstra performans ve hamileliğin vücutta yaşattığı tüm değişiklik ve zorlukların üzerine aşırı sıcak havalar da eklenince, yaz ayları hamileler için adeta çileye dönüşüyor.

Sıcak havalarda hamile kadınlar için en sıkıntılı durum, dehidrasyon (susuz kalma) ve vücut sıcaklığının aşırı yükselmesidir. Bu nedenle hamile kadınların güneş ışığında çok uzun süre kalmaması ve korunması büyük önem taşır. Mümkün olduğunca yüksek koruyuculu güneş kremleri kullanmalı ve gölgede kalmalısınız Ultraviyole güneş ışınlarının (UV) ciltte oluşturduğu kahverengi lekelerin oluşumu hamilelik sırasında çok kolay oluşabilir, cilt buna hamilelik esnasında oldukça yatkındır.

Hamile olmak elbette sıcak havalardan faydalanamayacağınız anlamına gelmiyor, ancak kendinizi ve bebeğinizi korumak için ek önlemler almalısınız. Sıcak havalarda dikkate almayacağınız küçük bir sorun, büyük problemlere neden olabilir. Peki bu problemler nedir ve nasıl korunmak gerekir? Sıcak havalar için hamilelere tavsiyeler bu içerikte!

hamilelere tavsiyeler

Sıcak Havalara Savaş Açmak İçin Hamilelere Tavsiyeler

Dehidrasyon (Su Kaybı)

Dehidrasyon, erken doğum riskini arttırır ve baş dönmesi, yorgunluk, nefes darlığı, baş ağrısı, mide bulantısı, kasılma gibi sorunlara neden olabilir. Yaz aylarında sıklıkla terlediğiniz için, yeterli miktarda sıvı almaz ve güneş ışınlarına maruz kalmaya devam ederseniz, bu sorunlar ortaya çıkacaktır. Bunu önlemek için günde en az 8 bardak su için ve dışarıda bulunduğunuzda yanınızdan suyunuzu asla eksik etmeyerek genelde gölgede bulunmaya dikkat edin. Ayrıca terlemenizi kontrol altına almak için giyiminize dikkat edin. Bol, açık renk ve doğal kumaşlardan (pamuk, keten, şile bezi gibi)  üretilmiş kıyafetler hem vücudunuzu sıkmaz hem de terlemenizi doğal sınırında bırakır.

Böcek Sokması

Sıcak havalarda ortaya çıkan sivrisinekler, keneler ve diğer sıcaksever böceklerin bazılarının ısırıkları, hem anne hem de çocuklar için çok tehlikeli ve tedavisi zor hastalıklara neden olabilir. Örneğin bir kene ısırığı ile meydana gelen Lyme hastalığı, anneden bebeğe geçebiliyor ve annede yorgunluk, titreme, ateş, baş ağrısı, kas – eklem ağrısı, şişmiş lenf düğümleri, kırmızı döküntüler şeklinde baş gösteren hastalık, çocukta gelişim bozukluğu gibi sonuçlar doğurabiliyor ve bazen bu sorunun Lyme hastalığından kaynaklandığı bile anlaşılamıyor. Bu nedenle bu böceklerin sokma ihtimallerine karşı hamile kadınların özellikle yeşillik bölgelerde kendilerini bu böceklere karşı korumaları önemlidir. Çeşitli böcek ve sinek kovucu spreyler kullanılabilir.

Cilt Lekeleri

Hamile kadınların cildi güneş ışınlarına karşı çok hassastır. Güneş ışınları, üzerinde korunmama sağlanmamış ciltlerde kahverengi cilt lekelerinin oluşumuna neden olur ve cildi kurutarak elastikliğini kaybetmesine neden olabilir. Hamile kadınlarda ise bu lekelerin oluşumu çok daha kolaydır ve cilt leke oluşumuna çok meyillidir. Bu nedenle hamile kadınların güneş koruyucu kullanmadan dışarı çıkmaması gereklidir.