Sigara İçen Ailelerin Çocukları Obezite Riski Taşıyor

0
2234
sigara çocuk

Çocukların yanında içmenin bir çok olumsuz etkisi olduğu gerçeği sizler için bir sürpriz olmayacak, ancak son zamanlarda Nikotin ve Tütün Araştırmaları dergisinde yayınlanan bulgular sigara dumanının çocuklar için yeni bir riskini ortaya koydu: “çocukluk çağı obezitesi.” Çalışma, yanında sıklıkla sigara içilen, evde yürümeye başlayan çocuklar üzerinde yapıldı ve bu çocukların bel genişliklerinin sigara dumanına maruz kalmamış çocuklardan daha düşük olduğu ortaya çıktı. Aradaki fark çok fazla görünmese de, çocuk sağlığı üzerindeki etkileri önemlidir.

Sigara Dumanının Çocukluk Çağı Obezitesine Etkisi Nedir?

Sigara dumanına maruz kalan çocuklara ilişkin benzer çalışmalar daha önce yapılmıştı, ancak bu çalışmalar çocukluk çağındaki obeziteye katkıda bulunabilecek faktörleri açıklamıyordu. Çocukluk çağında görülen obeziteyi sigara dumanına bağlayan ilk çalışma budur. Montreal’deki School of Psycho-Psychology (Psikolojik Danışma ve Reanimasyon) Okulu’ndan Profesör Linda Pagani, “Yaşı 1,5 ila 7 arasında değişen çocukların etrafında sigara kullanımı ile ilgili ilginç sonuçlar bulduk. Sigaranın annelerde aşırı kiloya neden olmasından çok, çocuklarda obezite için daha büyük bir risk faktörü olduğunu farkettik. Yanında sigara içilen çocukların bel çevresi, içilmeyenlere oranla neredeyse iki kat daha fazla” dedi.

 

Çocuklukta obezite ile sigara dumanı arasındaki bağlantının nedeni çok iyi bilinmemektedir, ancak Pagani’nin bazı teorileri var. “Küçük çocukların vücut ağırlığının kilogramı başına, olgunlaşmamış hayati sistemler nedeniyle yetişkinlerden yaklaşık iki ila üç kat daha fazla temiz havaya ihtiyacı vardır ve bu da evdeki sigara dumanına maruz kalmanın yetişkinlere oranla daha zararlı etkiler yaratmasına neden olur” dedi. Pagani’ye göre çocukların sigara dumanına maruz kalması, hormonal dengesizliklere, kardiyovasküler sistem üzerindeki olumsuz etkilere ve değişen nörolojik gelişimlere yol açıyor ve bunların hepsi kilo alımını etkiliyor.

 

Uzmanlar, çocuğun yanında içilmese bile, kıyafetlerin veya eşyaların üzerinde kalan sigara dumanının bile çocuklar için çok zararlı olduğunu söylüyor. Yani çocukları dumandan uzaklaştırmak, sağlıkları için yeterli değil. Hem kendi sağlığınız hem de çocuğunuzun sağlığı için sigarayı bırakmalısınız.